29 Mayıs 2017 08:42

Sözcü'ye operasyonun gerekçesi TBMM raporuyla çürütülüyor

Sözcü'nün iki çalışanının tutuklanmasına gerekçe yapılan iddialar Darbe Komisyonu raporuyla çürütülüyor.

Paylaş

Sözcü, çalışanları Gökmen Ulu ve Mediha Olgun'un tutuklanmasına gerekçe gösterilen "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te olduğu bilgisini darbecilere haber verme" iddiasının bizzat Darbe Komisyonu'nun raporuyla çürütüldüğünü ortaya koydu. Söz konusu raporda Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otelin 12-13 Temmuz'da belirlendiği ifade ediliyor.

TBMM raporunda, darbecilerin 12-13 Temmuz tarihlerinde Erdoğan'ın kaldığı otelin çevresinde uçuş yaparak, bölgeyi fotoğraflayıp suikast hazırlığı yaptıkları belirtiliyor. Rapor, AKP Milletvekilleri Reşat Petek, Selçuk Özdağ, Serkan Bayram, Emine Nur Günay, Ravza Kavakçı, Belma Satır, Hüseyin Kocabıyık, Burhanettin Uysal ve Zekeriya Birkan'ın imzalarını taşıyor.

Rapora göre darbe girişimi öncesi 9 Temmuz tarihine kadar Ankara'daki bir villada 'FETÖ'nün 'Hava Kuvvetleri İmamı' olduğu belirtilen Adil Öksüz'le darbecilerin toplantı yaptığı, Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'in, 10 Temmuz tarihinde Yüzbaşı Ali Pehlivan'a Coğrafi Analiz Sistemi (CAS) programını açtırarak, MİT Müsteşarlığı, İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık, Özel Harekat Daire Başkanlığı, Türk Telekom, TÜRKSAT gibi yerlerin uydu görüntülerini çıkarttırdığı belirtildi. Sönmezateş'in, Pehlivan'dan bu yerlerin koordinat, enlem ve boylamlarını tespit edip, renkli fotoğraflar üzerine işlemesini istediği kaydedilen raporda, talimatın 11 Temmuz'da yerine getirildiği ifade edildi.

Raporda, 12 Temmuz günü, Diyarbakır 8. Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Deniz Kartepe'nin de beraberindeki iki pilotla aylık uçuş planlamasında olmamasına rağmen 2 ayrı F-16 uçağıyla Dalaman Havalimanı'na uçtukları, buraya gelirken de Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otel ve civarında uçup fotoğraflama yaptıkları belirtildi. 13 Temmuz'da yine Sönmezateş tarafından Ankara'dan İzmir'e F-16 ile uçuş yapıldığı ve bu sırada da yakıt alma bahanesiyle güzergaha Dalaman Havalimanı'nın eklendiği ifade edilen raporda, yine bu uçuş sırasında da Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otel ve civarında Sönmezateş'in fotoğraflatma işlemi yaptırarak, suikast hazırlığı yapıldığı vurgulandı. Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı oteli başında Sönmezateş'in bulunduğu suikast timi basmıştı.

Mediha Olgun, "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçlamasıyla, Gökmen Ulu ise "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek"ve Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırıya yaradım etmek" iddialarıyla tutuklanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kıdem tazminatının fona devri bugün hükümete sunuluyor

SONRAKİ HABER

Mutluluğun ve hüznün ressamı: Abidin Dino

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa