Grevdeki Form Mukavva işçileri destek bekliyor

İzmir Torbalı’da toplu sözleşme sürecinin tıkanmasıyla greve çıkan Form Mukavva işçileri, İzmirli emekçilere ve sendikalara destek çağrısı yaptı.

29 Mayıs 2017 01:57
Paylaş

Metehan UD
İzmir

İzmir’in Torbalı Ayrancılar Bölgesinde kurulu Form Mukavva Fabrikası’nda grev sürüyor. Selüloz-İş üyesi işçiler, İzmirli emekçileri ve sendikaları grevlerine destek olmaya çağırdı. Asgari ücret aldıklarını belirten işçiler, ücretlerine 425 liralık zam yapılmasını ve ikramiyeleri ile fazla çalışma ücretlerinin yükseltilmesini istiyor.

İşyerinin Baştemsilcisi Mehmet Ali Atak, “Biz fazlasıyla emeğimizi veriyoruz ama karşılığını alamıyoruz. Çalışma şartlarımız ağır. Biz 425 TL zam isterken işveren bize 175 TL zam önerisinde bulunuyor. Arada bir uçurum olduğundan dolayı anlaşmaya varamıyoruz. İşverenimizi anlaşmaya davet ediyoruz. Bizim bu çağrımıza karşılık verirse biz de iş başı yaparız” dedi.

‘YAPTIĞIMIZ AĞIR İŞ, ALDIĞIMIZ ASGARİ ÜCRET’

11 yıldır fabrikada çalıştığını belirten Bayram Küren de çalışma koşullarının ağır oluğunu ancak buna karşılık ücretlerinin asgari ücret seviyesinde olduğunu söyledi. Küren, “6 yıldır örgütlü olduğumuz bir fabrikada almış olduğumuz ikramiye sadece 35 gün. İşveren bize, aynı emsalde 35 günlük ikramiyesi olan bir yer göstersin bugün iş başı yaparız” dedi.

2011 yılındaki örgütlenme sürecinde sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan ve verilen mücadeleyle geri dönen 17 işçiden  biri olan Ali Rıza Zengin şunları söyledi: “O zaman da mücadelemizi bırakmadık. 3 ay boyunca fabrikanın önünde çadır kurduk, direndik. Açtığımız işe iade davalarını kazandık. İşveren değişti, yabancı sermaye aldı ama tavrı değişmedi. Sendika düşmanlığı devam ediyor. Biz ekmeğimizin peşindeyiz. Mücadelemizi bırakmayacağız. Daha önce nasıl kazandıysak yine kazanacağız. Sonuna kadar da direneceğiz.” Hükümetin işçilerin hak arama mücadelesine engel olmaması gerektiğini belirterek Şişecam işçilerinin grevinin ertelenmesine yanlış olduğunu ifade eden Zengin işçilerden ve sendikalardan destek beklediklerini bildirdi. İşçileri ziyaret eden yine Selülöz-İş üyesi Süperpak Ambalaj Fabrikasının Baştemsilcisi İsmail Güderoğlu da ilk günden beri grevdeki Form Mukavva işçilerinin yanlarında olduklarını ifade ederek “Torbalı’da Form Mukavva’nın yeri ayrı. Bu bölgede ilk örgütlenen fabrikalardan biri Form Mukavva idi. Biz de bu örgütlenmeden örnek olarak kendi fabrikamıza sendikayı getirdik. Bölgedeki sendikalı işçilerin sayısı giderek artıyor. Daha iyi şartlarda çalışabilmek, çocuklarına daha iyi bir gelecek bırakabilmek için grevde olan Form Mukavva işçilerine biz de destek olmaya devam edeceğiz. Destek grevin emin adımlarla ilerlemesini sağlayacaktır” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İnsan hakları örgütleri: Savaşta ısrar kaybettirir

SONRAKİ HABER

Hak aramaya zorunlu engel: Arabuluculuk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa