28 Mayıs 2017 18:41

Minik Cem tedavi için ilaç bekliyor

Adana’da Spinal Müsküler Atrofi hastası 3 yaşındaki Cem Darılmaz’ın ailesi, tedavi için gerekli olan ancak fiyatı 100 bin doları aşan ilacı bekliyor.

Paylaş

Yusuf BAŞTUĞ

Ev hanımı 27 yaşındaki Elif ve baklava ustası 36 yaşındaki Vedat Darılmaz çiftinin, kızları 8 yaşındaki Sudenaz’ın ardından 3 yıl önce de Cem adını verdikleri bir erkek çocukları oldu. Bebek 40 günlük olunca hareketlerinde yavaşlama olduğunu gören Darılmaz çifti, çocuğu hemen doktora götürdü. Yapılan tahlillerin ardından minik çocuğa halk arasında ‘gevşek bebek sendromu’ olarak bilinen ve bir tür kas hastalığı olan SMA Tip 1 tanısı konuldu. Hastalık nedeniyle hiç konuşamayan, ayakta duramayan ve solunum cihazına bağlanan küçük bebek, burnuna takılan tıbbi hortumla beslendi.

‘ÇOCUĞUMU MEZARA KOYMAK İSTEMİYORUM’

Şimdi evde bakımını yaptıkları çocuklarının tedavisi için gerekli ilacın 2016’da Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kullanıma başlamasıyla umutlanan Darılmaz çifti, tek doz fiyatı 100 bin doları aşan ilacın Türkiye’ye getirilmesini istedi. Asgari ücretle çalıştığını anlatan Vedat Darılmaz, “Bu ilacı benim alma şansım yok. Çocuğum gözümün önünde eriyor. Çocuğumu mezara koymak istemiyorum” dedi.

Günün her saatini solunum cihazına bağlı çocuğunun başında geçiren Elif Darılmaz ise, “Çaresizce çocuğumun başında bir umutla bekliyorum. Bu sesimizi lütfen birisi duyup yardım etsin. Bu ilacı kullanırsa çocuğum bu makinelerden kurtulacak” diye gözyaşı döktü. (Adana/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yaylalar yasaklanınca arı kovanlarını bahçesine koydu

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa