28 Mayıs 2017 17:57

Domatesin kilosu üreticide 30-40 kuruşa düştü

Önceki aylara 10 lirayı bulan domates şimdi hallerde 80 kuruştan satılırken, üreticinin satış fiyatı da 30- 40 kuruşa kadar geriledi. 

Paylaş

Tezgahta fiyatı geçen aylarda 10 lirayı gören domates havanın ısınması, ikinci ürünün hasat döneminin başlamasıyla tarlada ucuzladı. Antalya hallerinde domates 80 kuruştan satılırken, üreticinin satış fiyatı da 30- 40 kuruşa kadar geriledi. 

Sofraların en fazla tüketilen ürünü domates, Nisan ve Mayıs aylarında cep yaktı. Market rafları ve pazar tezgahlarındaki fiyatı 10 liraya kadar yükselen domates, enflasyon rakamlarının yükselmesinin de nedeni gösterildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nin 2 Mayıs fiyat listesinde kilogramı 4.50- 6.80 lira arasında işlem gören domatesin çeri ve kokteyl gibi özellikli çeşitlerinin toptancı halden çıkış fiyatı ise 10 liraya kadar yükseldi.

Havanın ısınması, ikinci ürünün hasadına başlanmasıyla domatesin toptancı hallerdeki fiyatı 80 kuruşa kadar gerilerken üreticideki fiyatı ise 30- 40 kuruşa kadar düştü. Pahalı domates dönemi sona ererken, kilogram üretim maliyeti 1.20 TL olan domatesin üreticisi ciddi zarar eder duruma geldi.

HAL FİYATLARI

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nin 27 Mayıs tarihli fiyat tarifesine göre, normal domatesin kilogram fiyatı 1- 1.80 TL arasında işlem görüyor. Beef domates 1.30- 2 TL, çeri domates 1.60- 3.30 TL, salkım domates 1.30- 2 TL, kokteyl domates 1- 1.60 TL arasında işlem görüyor. Kumluca Toptancı Hali’nde ise bazı domates çeşitlerinde fiyat 1 TL’nin de altına düştü. Normal domates çeşitleri cuma ve cumartesi 1 TL’den işlem görürken, oval domatesin fiyatı 80 kuruşa kadar geriledi.

ÜRETİCİ ZARAR ETTİ

Türkiye’deki örtü altı domates üretiminin en çok yapıldığı Kumluca’da Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, domates fiyatları yüksekken ‘pahalı’ diyenlerin şimdi ‘neden ucuz’ demediklerini sordu. Kimsenin sesini çıkarmamasına tepki gösteren Çetinkaya, “O zaman kısa süreli 3- 5 lira oldu diye gürültü koparanlar, şimdi çıkıp demiyor ki ‘Çiftçi zararına çalışıyor, ya bu vatandaş mağdur oldu, niye böyle?’ Demek ki arz talebe göre bu işler. 30- 40 kuruşa domates satılır mı’ demelerini bekliyorum. Pahalılığa nasıl tepki gösteriyorlarsa, ellerini vicdanlarına koysunlar şimdi de aynı şekilde çiftçinin mağduriyetine karşı tepki göstersinler” dedi.

İhracatının olmaması gibi ürünün iç pazarda da tüketilemediğini anlatan Çetinkaya, “Dolayısıyla fiyatlar 30- 40 kuruşa kadar düştü. Bunun maliyeti kilogramda 1.20 TL, 1.20 TL’ye mal ettiğinizi 30- 40 kuruşa satıyorsunuz ve 40- 50 derecede seranın içinde sıcakta çalışıyor insanlar” dedi.

DİĞER ÜRÜNLER DE DÜŞTÜ

Domatesin yanı sıra soğuk hava şartları nedeniyle fiyatları geçen aylarda yüksek olan biber, salatalık, patlıcan, kabak ve fasulyenin de fiyatı ciddi düşüş gösterdi. Kumluca Toptancı Hali fiyat listesine göre, salatalık 90 kuruş- 1 lira, patlıcan 1.10- 1.40 TL, kabak 70- 90 kuruş, fasulye 1.50 TL’ye kadar geriledi. Biber çeşitleri ise tatlı çarliston 50 kuruş, acı çarliston 60 kuruş, sivri biber 50 kuruş, dolma biber 1 TL, kapya biber 1.70 TL olarak fiyatlandırıldı. (Antalya/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Meksika yerlileri ve Zapatistalar kadın başkanlarını seçiyor

SONRAKİ HABER

Erdoğan için Meclis'te özel makam

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...