28 Mayıs 2017 17:19

Hatay’da belediyenin Arapça tabela yasağına tepki

Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin 'Görüntü kirliliği yaratıyor' denilerek Arapça tabelaların kapatılmasına hem yerli hem de Suriyeli esnaf tepkili.

Paylaş

CHP’li Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından “Görüntü kirliliği yaratıyor” denilerek Arapça tabelaların yasaklanmasından hem yerli hem de Suriyeli esnaf rahatsız. Dihaber’e konuşan Muhammed El Yasin isimli Suriyeli esnaf, uygulamanın var olan ayrışmayı derinleştireceğini söyledi. 

Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Kurtuluş Caddesi ve Hal Mahallesi, Otogar civarı Narlıca mahallesi ve kentin en işlek yerlerinde asılan Arapça tabelaların sökümüne başlanırken, yasağa uymayan esnaflara 600 lira idari para cezası kesileceği belirtildi. 

Suriye’deki savaştan kaçarak Hatay’a gelmek zorunda kaldığını söyleyen Suriyeli Ahmet Hemi, 3 yıldır esnaflık yaptığını ve Arapça yazılı tabelalardan kaynaklı bugüne kadar hiç bir sorun yaşamadıklarını anlattı. Getirilen yasağı anlamsız bulduklarını ifade eden Hemi, yasak kararının altındaki nedenin Suriyelilere olan düşmanlık olduğunu savundu ve “Bu düşmanlık belediyeler ve mülki amirler tarafından yapılan uygulamalar ile körükleniyor” diye tepki gösterdi. Dükkanının tabelasını indirmek zorunda olduğunu dile getiren Hemi, “Buna karşı koyacak gücümüz yok, burada yerli halkta Arap ancak bizim tabelalarımızın indirilmesine seviniyorlar. Biz aynı halktan geliyoruz ama bu uygulamaya sevinmelerine anlam veremiyorum” şeklinde konuştu. Kurtuluş Caddesi üzerinde tatlıcı dükkanı olan Muhammed El Yasin adlı esnaf da, Arapça tabelaların önce “Görüntü kirliliği yaratıyor” denilerek indirilmesinin istendiğini, sonrasında güvenlik gerekçesi ile Arapça yazan tabelaların indirilmesinin istendiğini belirtti. Uygulamanın yanlış olduğunu dile getiren Yasin, bu uygulamanın Suriyeliler ile yerli halk arasındaki ayrışmayı daha da derinleştireceğini söyledi. 

‘5 YILDIR SORUN YOKTU ŞİMDİ NE OLDU’

Otogar civarında esnaflık yapan Ahmet El Eyo, böyle bir yasağı neden koyduklarını hala anlamadığını söyledi. 5 yıl önce Halep’ten Türkiye’ye gelmek zorunda kaldıklarını dile getiren Eyo, Suriye’den geldikleri günden bu yana zorluk yaşadığını ifade etti. Yaşadıkları civarda daha çok Suriyelilerin kaldığını anlatan Eyo, “Burada kimse doğru düzgün Türkçe ne konuşuyor ne de okuyup yazabiliyor. Daha çok Arapça yazıp okuyoruz. Biz de işlerimizin kolaylaşması için kendi anadilimiz olan Arapça ile ticaret yapmaya başladık, Ancak 5 yıldır hiç bir sorun yokken birden Arapça tabelaların yasaklanmasına karar verildi” şeklinde konuştu.

Hatay’ın yerli esnaflarından Hüseyin Yalnız ise, Hatay nüfusunun yarısından çoğunun Arapça konuştuğunu, yasaklamanın bir halkın diline yapılan saldırı anlamına geldiğini ifade etti.

Kentte Büyükşehir Belediyesi tarafından getirilen Arapça yasağını destekleyen esnafların çoğunlukta olduğunu ifade eden Yalnız, “Asimilasyon politikasının geldiği son aşama budur her halde. İnsanların dili yasaklanıyor; ama onlar Türk milliyetçiliği duyguları üzerinden buna seviniyorlar. Asimilasyonun en tehlikelisi budur. Bu uygulamaya bir an önce son verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim” dedi.

Öte yandan konuya ilişkin Dihaber’in ulaştığı  belediye yetkililerinin, Arapça yazan tabelaların görüntü kirliliği yarattığı için kaldırılması yönünde karar alındığını, bunun dışında başka bir bilgi veremeyeceklerini söylediği kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Çorum'da sağanak yağmur su baskınlarına neden oldu

SONRAKİ HABER

Hakkari'de mayına basan asker yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa