Gülmen ve Özakça'nın tutuklanmasına Bodrum'dan tepki

Gülmen ve Özakça'nın tutuklanmasına Bodrum'dan tepki

Eğitim Sen Bodrum Temsilciliği, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklanmasını protesto etti.

KHK ile görevlerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın açlık grevi yaparken gözaltına alınıp tutuklanması, Eğitim Sen Bodrum Temsilciliği tarafından protesto edildi.

Eğitim Sen Bodrum Temsilciliği tarafından Bodrum Belediye Meydanı'nda basın toplantısı düzenlendi. Açıklamaya katılanlar, ellerinde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın fotoğraflarını taşıdı. Eğitim Sen üyeleri, "OHAL'in arkasına sığınmayın, ihraçların gerekçesini açıklayın" yazılı pankart açtı.

Basın açıklamasını KHK ile görevden ihraç edilen öğretmen Hülya Bayar okudu. İhraç kararlarını eleştiren Bayar, "Üyelerimiz Semih Özakça ve Nuriye Gülmen'in hemen serbest bırakılmasını ve taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlıklı biçimde devam edebilmelerini istiyoruz.

Biz kazanacağız, çünkü bir sendikanın, konfederasyonun, anayasa ile yasalarla, ülkemizin altında imzası bulunan uluslararası sözleşme ve anlaşmalarla güvence altına alınmış bulunan sendikal hak ve özgürlükleri kullanması suç değildir. Sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi yürüttüğü için açığa alınan, ihraç edilen yönetici ve üyelerimiz de suçlu değil kamu emekçileri mücadelesinin onurudur. OHAL'in arkasına sığınmayın, ihraçların gerekçesini açıklayın" dedi. (DHA)

www.evrensel.net