Tutuklu gazeteciler Paris sokaklarına taşınacak

Tutuklu gazeteciler Paris sokaklarına taşınacak

Parisli ünlü Sokak Sanatçısı Christian Guémy, Türkiye’de tutuklu 10 gazetecinin resimlerini sokaklara çizecek.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) desteğiyle C215 ismiyle tanınan Parisli ünlü Sokak Sanatçısı Christian Guémy,  Türkiye’de tutuklu 10 gazetecinin resimlerini sokaklara çizecek.

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, Türkiye’de onlarca gazeteci absürt gerekçelerle ve zor şatlar altında tutuklu. Deloire, Türkiye’nin gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi olduğunu söyledi. Deloire, “C215 lakabıyla bilinen Christian Guémy’e yeteneğinden dolayı teşekkür ederiz. Erdoğan’ın susturmak istediği bu yüzleri, Paris kamuoyuna göstereceğiz. Bu, unutulmadıklarını göstermenin ve halkın ve karar mercilerinin onlara destek olmanın bir yolu” dedi.

#SaveTurkishJournalists (#TürkiyeliGazetecileriKurtarın) etiketiyle yapılacak olan şablonlarda, tutuklu gazeteciler Murat Aksoy, Şahin Alpay, Ahmet Altan, Kadri Gürsel, Nazlı Ilıcak, Musa Kart, İnan Kızılkaya, Tunca Öğreten, Ayşenur Parıldak ve Ahmet Şık’ın portreleri yer alıyor.

Şablonlar, Paris sokaklarında tutuklu gazetecilerle dayanışma göstermek isteyen herkese dağıtılacak. 171 gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye, RSF’nin Dünya Basın Özgürlüğü Raporu’na göre, 180 ülke arasında 155’inci sırada. (DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER tutuklu gazeteciler