‘Avukat görüşme odası polise devredildi’ iddiası

‘Avukat görüşme odası polise devredildi’ iddiası

Muğla E Tipi Kapalı Cezaevinden 12 Mayıs’ta tahliye olan Kadir Tazecan, cezaevinde yaşanan hak ihlallerini anlattı.

Muğla E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan siyasi tutukluların “Avukatınız geldi” denilerek, İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube polisleriyle zorla görüştürüldükleri iddia edilirken, hasta olan bir tutuklunun ise ilaçlarının verilmediği iddia edildi.

Muğla E Tipi Kapalı Cezaevinden 12 Mayıs’ta tahliye olan Kadir Tazecan, cezaevinde yaşanan hak ihlallerini anlattı. Tutukluların spor, kütüphane ve ortak alanlara çıkma faaliyetlerinin engellendiğini aktaran Tazecan, şunları ifade etti: “Cezaevi idaresi siyasi tutukluları sindirmek amaçlı baskı politikasını sürekli arttırdı. Koğuşumuzda bulunan arkadaşlarımız gardiyanlar tarafından ‘Avukatınız geldi sizinle görüşmek istiyor’ diyerek avukat görüşme odasına götürüldü. Arkadaşlarımız avukat görüşme odasında Muğla TEM Şube ekiplerinden gelen polislerle zorla görüştürülüyor. Ajanlaştırma politikası cezaevinde devreye konmak isteniyor fakat arkadaşlarımız bu duruma karşı çok sert şekilde tepki gösterdi. Bu tepki üzerine gardiyanlar tarafından sürekli provoke edilmek istendik. Koğuşumuza gelen gardiyanlar ‘Burası cezaevi burada bize göre davranmak zorundasınız’ diyerek bizleri tehdit ediyorlardı. Bir seferinde koğuşumuzdan zorla bir arkadaşımızı götürmek istediklerinde ise bize saldırarak arkadaşımızı koğuştan çıkartıp götürdüler.”

‘HASTA TUTUKLU DOĞAN’IN İLAÇLARI VERİLMİYOR’

Muğla E Tipi Kapalı Cezaevinde müvekkili HDP Milas İlçe Eş Başkanı Kamuran Doğan ile görüşen Avukat Mazlum Demirbağ da, cezaevinde bulunan siyasi tutukluların hak ihlaline uğradığını, cezaevinde mektup ve kitaplarının bilinçli bir şekilde engellendiğini ifade etti. Yine cezaevine getirilen tutuklulara çıplak arama dayatması yapıldığını ifade eden Demirbağ, müvekkilinin kalp hastası olduğunu, aynı zamanda vücudundaki kanın pıhtılaştığından kaynaklı kanın akışının sağlanması için sürekli ilaç kullanması gerektiğini ancak ilaçlarının verilmediğini dile getirdi. Müvekkilinin ilaçlarının 3 haftadır verilmediğini belirten Demirbağ, müvekkilinin bilinçli bir şekilde tedavisinin engellendiğini söyledi. Doğan’ın sağlık durumunun gün geçtikçe kötüye gittiğini, ilaçlarının verilmemesi takdirde hayati tehlikesinin artacağının altını çizen Demirbağ, yetkililerin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini söyledi. DİHABER’in aradığı cezaevi yönetimi ise iddialara ilişkin bilgi vermedi. (Muğla/DİHABER)

www.evrensel.net