Yalova KESK, Gülmen ve Özakça için basın açıklaması yaptı

Yalova KESK, Gülmen ve Özakça için basın açıklaması yaptı

Yalova'da Eğitim Sen, SES ve Kültür Sanat-Sen üyesi emekçiler, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yalova KESK bileşenleri, açlık grevlerinin 79. gününde tutuklu bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Eğitim Sen, SES ve Kültür Sanat-Sen üyesi emekçilerin katıldığı toplantıda, yaşanan hak gasbı ve hukuksuzluklara dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada KHK ile ihraç edilen Öğretmen Semih Özakça ve Akademisyen Nuriye Gülmen'in “İşimi geri istiyorum” talebiyle başlattıkları süresiz, dönüşümsüz açlık grevinin 79. gününde, evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındıkları ifade edilirken iki KESK üyesinin açlık grevinde kritik bir döneme girmişlerken gece baskınıyla gözaltına alınmalarının en naif tanımının işkence olduğu belirtildi. Kaldı ki ortada bir suç aranıyorsa, yüz binin üzerindeki emekçinin haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilmesinde ve en temel haklarını kullanabilmelerinin fiilen engellenmesinde aranması gerektiği söylenen açıklamada; bu nedenledir ki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevinde olmasına dair savcılığın “Gezi ayaklanması ya da tekel direnişi gibi olayları tetikleyebilir” biçimindeki tespitin, bu hukuksuzluğun ilanın olduğunun bir kez daha kanıtladığı dile getirildi.

Üstelik söz konusu polis baskını ve gözaltı uygulamasının, hükümetin konuyla ilgilendiğini ima eden haberlerin basında yer almasının ardından gerçekleştiği belirtilen açıklamanın devamında, bu durumun da hükümetin, açlık grevinde kritik döneme girmiş gencecik iki insanın hayatını ne kadar ciddiye aldığını göstermekte olduğu, oyalama taktikleriyle böylesine ciddi bir konuyu geçiştirmeye çalıştığı ifade edildi. Sağlık durumları nedeniyle büyük hassasiyet gösterilmesi gereken, her an sağlık durumlarını kötüye götürebilecek bir enfeksiyonu kapabilme ihtimali olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın derhal serbest bırakılması talep edilirken onların iradelerini yok sayabilecek, gözaltı süresince karşılaşabilecekleri her türlü olumsuz duruma dair hükümet ve yetkililer uyarıldı. KESK adına Yalova Eğitim Sen Şubesi Başkanı Kubilay Bozkurt'un okuduğu basın açıklamasında Eğitim Sen üyesi Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlıklı biçimde devam edebilmelerini, haksız ve hukuksuz ihraç edilen herkesin görevine iade edilmesi istendi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net