Sur Belediyesine yargı kıskacı

Sur Belediyesine yargı kıskacı

İçişleri Bakanlığının, Sur Belediyesinin 20 Temmuz 2011’de kent girişine koyduğu Kürtçe, Türkçe ve Ermenice ‘Şehrimize hoş geldiniz’ yazılı tabelası hakkında 1.5 yıl sonra inceleme başlatılması hükümetin ‘Almayı hedeflediği fakat seçimlerle kazanamadığı belediyelere yönelik uyguladığı yargı k

Faruk Ayyıldız / Mehmet Aslanoğlu

AKP’nin önümüzdeki seçimlerde hedefine koyduğu Sur Belediyesine yönelik baskılar bitmezken tabelanın çok dilli olmasıyla ilgili başlatılan incelemenin ardından şimdi de ‘tabela için yapılan masraflar’ gerekçe gösterilerek Belediyenin zarara uğratıldığı iddiasıyla yeni bir inceleme başlatıldı. Konuyla ilgili görüştüğümüz Sur Belediyesi Avukatı Aytaç Eke ise tabela hakkında 1.5 yıl sonra dava açılmış olmasını normal karşılamadıklarını ve bu incelemelerin altında farklı sebepler yattığını söyledi.

‘BU İNCELEMELER NORMAL DEĞİL’

İçişleri Bakanı Mülkiye Başmüfettişi Bülent Savur’un incelemelerde bulunduğunu ifade eden Eke, tabelanın çok dilli olmasının ardından Belediyenin zarara uğradığına dair soruşturma açılmasına şaşırdıklarını söyledi. İlk incelemenin ardından Belediye olarak Müfettişliğe resmi cevabı gönderdiklerini anlatan Eke, Bülent Savur’un tabelanın fotoğraflarını kendilerinden istediğini belirtti ve tabelaların belediyenin kendi atölyesinde yapıldığını, ortada bir hukuksuzluğun, olmadığını müfettişliğe gönderdikleri evrakta da yazdıklarını kaydetti. Sur Belediyesine ve Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında açılan davaları hatırlatan Eke, “Başkan yine görevden mi alınmak isteniyor diye düşünmüyor değiliz” dedi. Yapılan incelemelerin sonucunda dava açılıp, açılmayacağının belli olacağının altını çizen Eke, yaşananların tesadüf olmadığını düşündüklerine vurgu yaptı.

‘BELEDİYE ZARARA UĞRAMADI’

Tabelanın Sur ilçesi sınırlarına giren yerli ve yabancı yurttaşlara kentin dokusu ve çok kültürlülüğünü anlatabilmek için hazırlandığını söyleyen Eke, Belediyenin tabeladan dolayı uğradığı kamusal bir zararın söz konusu olmadığını ifade etti. Türkiye’de birçok belediyenin de kültürel ve sanatsal anlamda şehrin dokusu ve misafirlerine uygun tanıtıcı ilan ve pano yaptırdığını bildiklerini kaydeden Eke, “Tabela evrensel düzeyde kabul gören ve temel ilke, öneriler doğrultusunda mahalli idarenin yerel ihtiyaçları da gözetilerek herhangi bir ayrımcılığa yol açmayacak şekilde hazırlandı” şeklinde konuştu.

DEMİRBAŞ GÖREVDEN ALINMIŞTI

Sur Belediyesinin, hizmetlerini Türkçenin yanı sıra İngilizce, Kürtçe ve Süryanice verme kararı alması üzerine, İçişleri Bakanlığı 2007 Haziran ayında soruşturma açmış, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da Sur Belediyesi Meclis üyeleri, Sur Belediye Başkanı ve Diyarbakır Belediye Başkanı hakkında hapis cezası istemişti. İçişleri Bakanlığının soruşturması sonrasında Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş görevden alınmış, belediye meclisi de feshedilmişti.  

2004 yerel seçimlerinde belediye başkanı seçilen Abdullah Demirbaş görev süresinin dolmasına yaklaşık 2 yıl kala görevden alınmıştı. Yerine de Diyarbakır Vali yardımcısı vekalet etmişti. Ancak 2009 seçimlerinde partisi tarafından tekrar aday gösterilen Demirbaş tekrar belediye bakanı seçilmeyi başardı. 2.kez belediye başkanı seçildikten sonra çok dilli belediyecilik faaliyetlerine devam eden Demirbaş, ilçe girişlerine Kürtçe-Türkçe-Ermenice tabelalar astırdı. Ancak tabelaları astırmasından 1.5 yıl sonra İçişleri Bakanlığının yeniden inceleme ve soruşturma başlatması belediye çevrelerinde ‘Yerel seçimler yaklaşırken Sur Belediyesini çok isteyen AKP’nin yeni bir oyunu mu?’ sorularının sorulmasına yol açtı. Sur Belediyesi yöneticileri ‘Bu soruşturmalarla kamuoyu yeni bir görevden almaya mı hazırlanıyor?’ sorusunu sorarak uygulamadan 1.5 yıl sonra böyle bir soruşturmanın açılmasını hem de Kürtçenin seçmeli ders olduğu bir dönemde başka türlü yorumlayamadıklarını belirttiler. Demirbaş 2.kez belediye başkanı seçildikten kısa bir süre sonra KCK ana davasından tutuklanmış, uzun süre tutuklu kaldıktan sonra hastalığı nedeniyle oluşan kamuoyu baskısı üzerine serbest bırakılmıştı. (Diyarbakır/EVRENSEL)


DEMİRBAŞ’A DESTEK

Diyarbakır’daki kurum ve siyasi parti temsilcileri, kent girişine 3 dilli tabela astığı için hakkında soruşturma başlatılan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ı ziyaret etti.

BDP, DDKD, DEMDER, HAKPAR, Azadi İnsiyatifi, KADEP, ÖSP, Diyarbakır Çira, Dicle Fırat Diyalog Grubu temsilcileri, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ı makamında ziyaret etti. Temsilciler, soruşturmanın insani ve vicdani bir izahı olmadığını belirttiler.

Ziyarette konuşan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş belediyeleri için alınan karara tepki göstererek, “Kendi dilinize baskı yapılmasını istemiyorsanız bize de yapmayın. Siz kendi dilinizle eğitim görmek istiyorsanız, bizim de eğitim hakkımızı sağlayın. Eğer sizin dilinizin yasaklanmasını istemiyorsanız bize de yasaklamayın. Yoksa bunun adı çifte standart, bunun adı kendine serbest halka yasak getirmek olur” dedi. Yöneticiler ve seçilmişler olarak her türlü bedeli göze aldıklarını söyleyen Demirbaş, “Yeter ki bu dağlarda evlatlarımız ölmesin, iktidarlarınızı, koltuklarımızı kaybedelim, oylarımızı kaybedelim, ama evlatlarımızı kaybetmeyelim. Evlatlarımız dilimiz için dağlarda. Bir halkın dili o halkın onurudur” dedi. Demirbaş çok dilli belediyecilik konusunda geri adım atmayacaklarını da söyledi. (DİYARBAKIR)

www.evrensel.net