Adana’da 65 yaş üstü vatandaşlara otobüs çilesi

Adana’da 65 yaş üstü vatandaşlara otobüs çilesi

Adana'da toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanan 65 üstü vatandaşlar halk otobüsü şoförlerinin kendilerini görünce durakta durmamasından şikayetçi.

Volkan PEKAL
Adana

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği pasolarla toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanan çok sayıda 65 yaş üstü vatandaş, özel halk otobüsü şoförlerinin ya kendilerini görünce duraklarda durmamasından ya da kendilerine tepki göstermelerinden şikayetçi.  Benzer şikayetler alan TÜM Emekliler Derneği Adana Çukurova Şubesi de özel halk otobüsü şoförlerinin tutumuna tepki gösterdi. Konuyla ilgili bir çok şikayet aldıklarını dile getiren Şube Başkanı Rafet Kaya, 65 yaş üstünün yasal hakkı olan ücretsiz ulaşımlarının engellendiğini belirterek durak başkanlarına duyarlılık çağrısında bulundu. Özellikle halk otobüslerinde büyük sıkıntılar yaşandığının altını çizen Kaya, “65 yaş üstü emeklilerimiz otobüslere bindiği zaman çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Belediye bünyesindeki otobüslerle ilgili bir şey demiyorum. Ama özel halk otobüsleri durmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bunun düzelmesini istiyoruz emekliler olarak” diye konuştu. 

4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna dayanılarak yapılan yönetmeliğe göre 65 yaş üstü vatandaşlar, demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarından ise yüzde 50 indirim alabiliyor. 
 

www.evrensel.net