05 Temmuz 2012 17:21

Öldürene değil, hesap sorana soruşturma!

İstanbul’da bu sene gerçekleşen Newroz gösterisine polisin sert müdahalesinin ardından BDP Yöneticisi Hacı Zengin’in yaşamını yitirmesine tepki için Adana’da yapılan eylemde konuşan ve İçişleri Bakanını istifaya çağıran Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Adana Yürütme Üyesi Güven Boğa’ya İ&

Öldürene değil, hesap sorana soruşturma!
Paylaş
Cumali Akkaş

Newroz’da yaşananları protesto etmek için HDK ve İHD’nin çağrısıyla İnönü Parkı’nda yapılan açıklamada sorumluların cezalandırılması istenmişti. Eylemde Güven Boğa’nın yaptığı konuşma bir çok gazetede olduğu gibi gazetemizde de ‘İçişleri Bakanına istifa çağrısı’ başlığı ile yayımlanmıştı. Saldırının ve Hacı Zengin’in ölümüne sebep olanların aradan geçen zamana rağmen yargılanması için hiçbir adım atmayan İçişleri Bakanlığı, Adana Milli Eğitim Müdürlüğüne talimat vererek eğitimci Güven Boğa hakkında soruşturma açılmasını istedi. Açılan soruşturma kapsamında Boğa 10 Temmuzda savunmasını verecek.

NE DEMİŞTİ?

Boğa soruşturmaya neden olan konuşmasında, şunları söylemişti; “İçişleri Bakanlığı 21 Mart öncesi Newroz gösterilerini yasaklayarak, Newroz gösterilerini provokasyonlara açık hale getirmiş, alanlara çıkmak isteyecek milyonlarca kişiyle güvenlik güçlerini de karşı karşıya gelmesini sağlamış ve çok tehlikeli bir oyun oynamıştır. İstanbul ve Diyarbakır’da yasaklarla ortaya çıkan çatışmalar bir insanın ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına ve gözaltılara neden olmuştur. Bu provokasyon ortamından ve yaşanılan ölümden birinci derecede AKP hükümeti sorumludur. İçişleri Bakanı derhal istifa etmelidir. Hacı Zengin’in ölümünden birinci derecede sorumlu olanlar tespit edilmeli, tutuklanmalı ve yargılanmalıdır”  (AdanaEVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ankaralı bir aydır kirli su içiyor

SONRAKİ HABER

‘Sendikacılar gelmezse işçiler olarak geliriz’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...