ABD, iklim değişikliği konusunda geri adım atmıyor

ABD, iklim değişikliği konusunda geri adım atmıyor

G7 zirvesinde yarın ortak sonuç bildiris yayınlanacak ama iklim değişikliği konusunda Trump geri atmadığı için ortak bir zeminde buluşulamıyor.

Dünya’daki zenginliğin yüzde 64’ü elinde tutan 7 emperyalist ülkenin lideri İtalya’nın güneyindeki Sicilya Adası’nda bulunan Taormina kasabasında cuma sabahı başlayan ve iki gün sürecek olan G7 Liderler Zirvesi’nde bir araya geldi.

Zirvenin yarınki son gününde de ortak bir sonuç bildirisi açıklanacak.Ancak iklim değişikliği konusunda henüz ortak bir zeminde buluşulamadığı belirtiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump ülkesini, 2015’te Paris’te imzalanan iklim değişikliğiyle mücadele anlaşmasından çekmek istiyor.

Ev sahibi Başbakan Paolo Gentiloni, zirvenin ilk gününde kendilerini, önemli konular üzerinde sonuca ulaşmaya yaklaştıran doğrudan ve samimi bir tartışma ortamında bulduklarını, ancak iklim değişikliğine ilişkin ABD Başkanı Trump ile diğer liderlerin henüz fikir birliğine varamadıklarını söyledi.

Bu konunun halen havada asılı olduğunu söyleyen Gentiloni, “Ancak bunu tekrar ele aldığımızda ABD’nin bu anlaşmaya bağlı kalmak isteyeceğinden umutluyuz” dedi.

‘TERÖRLE MÜCADELEDE YENİ EYLEM PLANI’NDA ANLAŞTILAR

G7 Liderler Zirvesi’nin ilk gününde, “terör ve şiddet yanlısı aşırılıkla mücadeleye” ilişkin ortak bir deklarasyona imza atıldı.

ABD, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, İngiltere ve İtalya’dan oluşan birliğin 15 maddeden oluşan 3 sayfalık bildirisi, Manchester’daki “acımasız terör saldırısında” ölenlerin (22 kişi) ailelerine başsağlığı dilenerek başlıyor ve terörün her türlü biçimi şiddetle kınanıyor.

Deklarasyonda “İnternetin teröristlerce suiistimal edilmesiyle mücadele edeceğiz. Son yıllardaki en önemli teknolojik başarılardan biri olan internetin, teröristlerin amaçları için de güçlü bir araç olduğu kanıtlanmıştır” denildi.

“Ortak değerlerimiz doğrultusundaki yerleşik anlatıların alternatif ve pozitif tanıtımını, ifade özgürlüğü prensibine saygı bakımından destekleyeceğiz” denilen bildiride, “Terör propagandasına, aşırılıkçı şiddete, aşırılık yanlılarının internet üzerinden insanları etkilemesine, radikalliğe ve şiddet kışkırtmasına karşılık verilecek” denildi..

Bu arada, Manchester’da düzenlenen terör saldırısının ardından ülkesindeki güvenlik endişeleri nedeniyle İngiltere Başbakanı Theresa May zirveyi yarıda keserek, ülkesine döndü.

TUSK: SON YILLARIN EN ZORLAYICI ZİRVESİ

1998 yılında Rusya’nın da dahil edilmesiyle G8 adını alan birlik, Kırım sorununun ardından bu ülkenin üyeliğinin askıya alınmasıyla G7’ye dönüşmüştü.

Avrupa Birliği (AB) temsilcilerinin de katıldığı ve bu yıl 43’üncüsü yapılan zirvenin gündem maddeleri, “terörle mücadele ve uluslararası güvenlik, dış politika, göç sorunu, iklim değişikliği, dünya ekonomisi ve sürdürülebilir büyüme” gibi konulardan oluşuyor.

Ocak ayında bu makama oturan ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ve Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu zirveye ilk kez katılıyor.

Zirvede en büyük tartışmaların, iklim değişikliği ve serbest ticaret üzerinde yaşanması beklentileri vardı.

Zirve öncesi açıklama yapan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da bunun, “son yılların en zorlayıcı G7 zirvesi” olacağını ifade etmişti.

AFRİKA İÇİN ÖZEL OTURUM

İngiltere Başbakanı Theresa May’in katılmayacağı zirvenin ikinci gününde düzenlenmesi planlanan özel bir oturuma, Avrupa’ya yönelik göç akınının en yoğun çıkış noktası olan Afrika ülkeleri Etiyopya, Nijer, Tunus, Nijerya ve Kenya liderleri de davet edildi. (DHA) 
 

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Mayıs 2017 00:37
www.evrensel.net
ETİKETLER G7 Zirvesi