Dersimlilerden 'Hukuksuzluğa son verin' çağrısı

Dersimlilerden 'Hukuksuzluğa son verin' çağrısı

EMEP Dersim İl Başkanı Mustafa Taşkale'nin 29 Mayıs'ta görülecek ilk duruşması öncesi adalet çağrısı yapıldı: Taşkale'yi serbest bırakın.

Ergin TEKİN
Dersim

6 aydır tutuklu bulunan Emek Partisi Dersim İl Başkanı Mustafa Taşkale’nin ilk duruşması 29 Mayıs’ta görülecek. Taşkale, 17 Kasım 2017’de, aralarında Dersim Belediyesi eş başkanlarının da bulunduğu 11 kişi ile beraber gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Dersim’de bulunan kurumlar, hazırlanan iddianamenin hukuksuzluğuna dikkat çekerek Emek Partisi Dersim İl Başkanı Mustafa Taşkale’nin serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

‘BARIŞ VE DEMOKRASİYİ SAVUNACAĞIZ’

İnsan Hakları Derneği Dersim Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, Mustafa Taşkale’nin emek ve demokrasi mücadelesinde önemli bir isim olduğunu kaydederek “Mustafa Taşkale, memur olduğu dönemde sendikal mücadelede yer almış, sonraki dönemlerde üyesi bulunduğu Emek Partisi içerisinde mücadeleye devam etmiş, belli dönemlerde başkanlığını yapmıştır. 2009-2014 yılları arasında Dersim Belediyesinde başkan yardımcılığı görevini yürüttü. Dolayısıyla bu kentte tanınan bir isimdir. Kurumsal anlamda katılmış olduğu cenaze ve eylemlerden kaynaklı ‘örgüt üyeliği’ ile yargılanıyor. Yapmış olduğu görevlerden kaynaklı katıldığı cenazeler nedeniyle ‘örgüt üyeliği’ ile suçlanması haksız ve hukuksuzdur” dedi. Taşkale’nin çıkarılacağı ilk mahkemede tahliye edilip daha fazla mağduriyet yaşamamasının önemli olduğunu belirten Solmaz, “Kentimizde son zamanlarda yürütülen haksız ve hukuksuz tutuklamalar ve gözaltılardan biri olan Taşkale’nin 29 Mayıs’ta yapılacak duruşmasına kurumlar olarak katılacağız. Biz de İHD olarak o gün orada o duruşma salonunda olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz” diye konuştu.

'TUTUKLAMALAR KAYYIMIN ÖN HAZIRLIĞI'

Taşkale ile aynı süreçte tutuklanan ve çıkarıldığı ilk mahkemede şartlı tahliye edilen Genel İş Dersim Şube Başkanı Şükran Yılmaz, “Mustafa Taşkale, hepimizin siyasi mücadelesine katkısı olan deneyimli, mücadeleci biridir” dedi. “Tutuklanma süreci aramızda en uzun olan arkadaşımız oldu” diyen Yılmaz, bu durumun insanları mağdur ettiğini, haksız hukuksuz bir uygulama olduğunu belirtti. Yılmaz, “Barış ve çözüm süreci hepimizin önemsediği bir süreçti. Bu süreçte devletin attığı adımlar vardı. Ancak şimdi bu sürecin kendisi ile suçlanıyoruz” dedi. Tutuklamaların, Dersim Belediyesine kayyım atanmasına ön hazırlık olduğunu, belirten Yılmaz, “Bu süreçte belediye eş başkanları ile beraber, sivil toplum örgütleri hedef edildi. Çünkü bunlar barış ve demokrasi adına önemli bir yere sahip kurumlardır. Bu yüzden Mustafa Hoca da hedefe konuldu. ‘Örgüt üyeliği’nden suçlanmamızın bir kumpas olduğu son derece açıktır. Kurum temsilcileri olarak toplumun barış, demokrasi taleplerini dillendirmek gibi bir görevimiz var. Bunların getirilip örgüt üyeliğine bağlanması çok abes bir durum” dedi. Taşkale’nin mahkemesine de katılım çağrısında bulunan Yılmaz, “Barışı, toplumsal değerleri savunan birinin bu şekilde tutuklu bulunmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Zor zamanlardan geçildiğini söyleyen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Dersim Şube Eş Başkanı Nurşat Yeşil de, Taşkale’nin 6 aydır haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunduğunu hatırlatarak “Bu hukuksuzluğun bir an önce son bulmasını, Mustafa Taşkale ve haksız hukuksuz bir şekilde cezaevlerine rehin tutulan bütün yoldaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

'29 MAYIS’TA TUNCELİ ADLİYESİNDE OLALIM'

Emek Partisi Dersim İl Yöneticisi Hıdır Demir, hazırlanan iddianamenin hukuktan yoksun olduğunu belirterek şunlara dikkat çekti: Katıldığı basın açıklamaları veya anmalar suç olarak görülmüş ve bunlar üzerinden bir iddianame oluşturulmuş. Yetmemiş, barajlara ve doğanın tahribatına karşı yapılan basın açıklamaları bile örgüt üyeliği olarak gösterilmiş. Düşünün; bir partinin il başkanı yasak olmayan basın açıklamaları, anmalar ve yürüyüşlere katıldığı için cezaevinde tutuklu durumda. Tabii bu durumu ülkede yaşanan koşullardan, baskılardan ayrı göremeyiz. Çünkü son iki yıldır yaşanan baskı, tutuklama ve gözaltılara baktığımızda emek ve demokrasi mücadelesi yürüten bütün demokrasi güçlerinin bu baskıdan nasibini aldığını görüyoruz. Bunlardan biri de Mustafa Taşkale’dir. 29 Mayıs’ta herkesi Tunceli Adliyesine çağırıyoruz. Yapılacak ilk mahkemede tahliye edilmesini talep ediyor, bu hukuksuzluğun bir an önce giderilmesini istiyoruz.

www.evrensel.net