Donald Trump, ramazan mesajı yayınladı

Donald Trump, ramazan mesajı yayınladı

Müslüman göçmenlere karşı ırkçı ve ayrımcı söylemleriyle tepki çeken Trump, yayınladığı mesajla tüm İslam aleminin ramazan ayını kutladı.

Seçim sürecinde göçmen karşıtı ırkçı ve ayrımcı söylemleri ile tepki çeken ve başkanlık görevini devraldıktan sonra 7 müslüman ülkeye vize yasağı getiren ABD Başkanı Donald Trump, yayınladığı mesajla tüm İslam aleminin Ramazan ayını kutladı ve tüm Müslümanlara huzurlu bir ramazan geçirmeleri dileğinde bulundu.

Trump’ın mesajı Beyaz Saray’ın resmi internet sayfasında yayınlandı. Trump mesajında, Ramazan'ın yoksun olanlara yardım etme, bağışlayıcı olma, şiddete karşı çıkma ruhu olduğunu belirtti.

Bu yıl Ramazan ayının bu anlayışa zıt olarak İngiltere ile Mısır’da yaşanan saldırıların yasının tutulduğu bir zamana denk geldiğini anımsatan Trump, "bu tür terör olaylarının toplumları korkuya düşürmek yerine güçlendirdiği" değerlendirmesinde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret sırasında 50’yi aşkın Müslüman ülkenin liderleriyle bir araya geldiğini anımsatan Trump, "Müslüman dünyadaki en kutsal iki mekanda, ülkelerimiz ve dünya için barış, güvenlik ve refah uğruna ortaklık mesajı vermek üzere bir araya geldik. Riyad’da iletilen mesajımı tekrar ediyorum:

Amerika, ortaklarımızla birlikte teröre ve onu besleyen ideolojiye karşı hep ayakta kalacaktır. Ramazan ayı boyunca, gelecek nesillerin bu felaketten kurtulmalarını ve huzur içinde ibadet etmelerini ve birlik olmalarını sağlamamız için her önlemi almaya kararlıyız" dedi.

Trump, tüm Müslümanlara oruç, ibadet ve hayır geleneği içinde bir Ramazan geçirmeleri dileğinde bulundu.

Trump, Suudi Arabistan ziyaretinde 110 milyar dolarlık silah satışı anlaşmasına imza atmıştı. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Donald Trumpramazan