İnşaat işçilerinden Bakan Orhan Yegin'e tepki

İnşaat işçilerinden Bakan Orhan Yegin'e tepki

Bakan Yegin'in 'Kemer takmanın maliyeti yok, sadece harcanan kalori var' sözüne karşılık işçiler 'mesele kalori değil, iş güvencesi ve denetim' dedi.

Bolu’da temaslarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, inşaat sezonunun açıldığını, iş kazalarının artma riskinin yüksek olduğu bir dönemde olduklarını söyledi. “Herkes bahanelerin ardına sığınıyor. Kimisi iş sağlığı ve güvenliği yatırımlarını pahalı buluyor, kimisi işçiyi suçluyor, kimisi de işvereni suçluyor. Emniyet kemeri takmanın hiçbir maliyeti yok. Sadece harcanan kalori var, başka bir şey yok ama birçok kazada ölümler kemer takılmadığı için oluyor.” dedi.

İnşaat işçileri ise bu açıklamaya tepki gösterdi. Taşeronlaştırma nedeniyle en az işçiyle en hızlı üretimin istendiğini dile getiren işçiler, kemerle çalışmaları halinde “İş yetişmezse parasını alamayız” denilerek işten atılmakla yüz yüze geldiklerini, iş güvenliği önlemleri almadan çalışmaya zorlandıklarını söyledi. İşçiler “Bakan yardımcısı ölümlerin olacağını şimdiden biliyor. Ama asıl mesele kalori değil, iş güvencesi ve denetim. Hiçbiri olmayınca işçiler göz göre göre ölüme gönderiliyor” dedi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER İş güvenliği