Schneider işçileri: Şişecam işçisi yalnız değildir

Çiğli OSB'de kurulu Schneider Elektrik'te çalışan işçiler grevleri yasaklanan Şişecam işçilerine destek amacıyla eylem yaptı.

Çiğli Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) bulunan Schneider Elektrik işçileri, Bakanlar Kurulu tarafından grevleri yasaklanan Şişecam işçilerine destek olmak için fabrika önünde basın açıklaması yaptı. İşçiler sık sık, "Şişe cam işçisi yalnız değildir" , "Yaşasın sınıf dayanışması" ve "Asla yalnız yürümeyeceksin" sloganları atarak cam işçilerinin mücadelesine destek verdi.

İşçiler adına açıklama yapan İşyeri Komitesi Üyesi Raşit Ekin, Bakanlar Kurulunun "milli güvenliği" bozduğu gerekçesi ile grevi yasakladığını hatırlatarak "Görülen o ki AKP, konfederasyon, sendika ve işkolu ayrımı gözetmeksizin grev hakkımıza saldırıyor. Hükümet son dönemde biz metal işçilerinin de grevlerini bakanlar kurulu kararıyla erteleme adı altında yasaklamıştı. Bütün bu gelişmeler AKP hükümetinin patronlara hizmet için her türlü hakkımızı gasp etmekten geri durmayacağını gösteriyor" dedi.

Anayasal hak olan grev hakkının uydurma nedenler ile işçinin elinden alınmasının hukuk dışı olduğunu ifade eden Ekin, "Metal işçileri olarak grev hakkını ayrımsız tüm işçilerin özgürce kullanabilmesini istiyoruz. Grev hakkına yönelik emek düşmanı kararları şiddetle kınıyor, grev yasaklarının derhal kaldırılmasını talep ediyoruz. Grevi yasaklanan Şişecam işçi kardeşlerimizin yanındayız" dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Mayıs 2017 20:07
www.evrensel.net