BATIÇİM’de temizlik için bacaya çıkan işçi düşerek öldü

BATIÇİM’de temizlik için bacaya çıkan işçi düşerek öldü

Bornova'daki BATIÇİM çimento fabrikasında temizlik için çatıya çıkan işçi Emin Çelik, düşerek yaşamını yitirdi.

Bornova’nın Naldöken Mahallesi'ndeki BATIÇİM çimento fabrikasında dün gece temizlik için çatıya çıkan Emin Çelik isimli işçi düşerek yaşamını yitirdi.

Arkadaşları taşeronda çalışan Çelik’in ölümünde fabrikanın ihmali olduğunu belirterek, “Adam çatı temizliği yapıyor. Eskiden baca olan yerin üzerine saç koyuyorlar. 1 metre kare büyüklüğünde saç kaynaksız olarak boşta durduğu için arkadaşımız düşüyor, hayatını kaybediyor. Bu iş kazası değil iş cinayetidir. Arkadaşımızın 6 aylık çocuğu vardı, hesabını kim verecek” dedi.

Bu olayla birlikte BATIÇİM’de bir yıl içinde 2 işçi hayatını kaybederken, daha önce de BATIÇİM’e bağlı BATIBETON’da bir işçi hayatını kaybetmişti.

Konu ile ilgili olarak aradığımız Çimse İş Sendikası İzmir Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Ankara’dayken olayı öğrendiğini, ayrıntısını bilmediğini belirtti.

Fabrikada üyeleri bulunan Cam Keramik İş Sendikası’nın İzmir Temsilciliğinden yapılan açıklamada ise, “Bu fabrikada 1 sene içinde patronun kâr hırsına 3 işçi kardeşimizi kurban verdik. Üyemiz olsun olmasın tüm işçi arkadaşlarımız bizler için aynı önemi taşımaktadır” dedi.

İş cinayetinin sebebinin kâr hırsı olduğu belirtilen açıklamada, işyerinde yetkili olan Çimse İş sendikası da taşeron çalışmaya göz yummak ve iş güvencesi, işçi sağlığı, çalışma koşulları konularında ses çıkarmamakla eleştirildi.

Açıklamada, “Ölen işçi arkadaşımızın ailesine başsağlığı diliyor, tüm üyelerimizle birlikte BATIÇİM işçisini ölen arkadaşımızın ailesi ile maddi manevi dayanışmaya çağırıyoruz” denildi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net