Alman Büyükelçi Deniz Yücel’i ziyaret edecek

Alman Büyükelçi Deniz Yücel’i ziyaret edecek

Silivri Cezaevi'nde tutuklu olan gazeteci Deniz Yücel'in Almanya'nın Ankara Büyükelçisi tarafından ziyaret edileceği açıklandı.

İstanbul Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in ilk kez Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann tarafından ziyaret edileceği bildirildi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, "yapılan yoğun baskı" üzerine Türkiye'nin Erdmann'ın ziyaretine onay verdiğini açıkladı. Schäfer, Erdmann'ın Yücel'i birkaç hafta içinde ziyaret edeceğini ancak tarihin henüz kesinleşmediğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schäfer, Yücel'in serbest bırakılması için federal hükümetin gösterdiği çabadan vazgeçmeyeceğini de vurguladı.

Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Georg Birgelen, daha önce iki kere Yücel'i ziyaret etmişti. Alman hükümeti, hem Türk hem Alman vatandaşı olan Yücel'in Alman yetkililer tarafından ziyaret edilebilmesini istiyor.

14 Şubat'ta İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne kendi isteği ile ifade vermeye giden Deniz Yücel  gözaltına alınmış, 27 Şubat'ta da tutuklanmıştı. "Terör propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle suçlanan Yücel, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nde tecritte tutuluyor. (MEDYA SERVİSİ)
 

www.evrensel.net