‘Adalet olmadan hiçbir iktidar yaşayamaz’

‘Adalet olmadan hiçbir iktidar yaşayamaz’

Adalet Nöbetine katılan Avukat Bahri Belen: 'Hiçbir iktidarın adalet olmadan, kişilerin adalete ve hukuka güveni olmadan yaşama şansı yoktur' dedi.

Cansu PİŞKİN
İstanbul 

Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi’nin avukatları Bülent Utku, Akın Atalat ve Mustafa Kemal Güngör’e destek olmak için meslektaşları tarafından başlatılan Adalet Nöbeti’ne 8. haftasında devam edildi.

Avukat Bahri Belen geçtiğimiz günlerde tutuklanan açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı da hatırlatarak, “Bu nöbeti sadece Cumhuriyet gazetesinin tutuklu avukatları için değil yaşadığımız hukuksuzluklara bir farkındalık yaratmak amacıyla tutuyoruz. Hiçbir iktidarın adalet olmadan, kişilerin adalete ve hukuka güveni olmadan yaşama şansı yoktur” dedi. 

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi C kapısı girişindeki Themis Heykelin önünde tutulan “Adalet Nöbeti”ne bu hafta CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve EMEP MYK Üyesi Avukat Levent Tüzel katıldı. Çeşitli avukat örgütleri tarafından başlatılan nöbet, “demokrasiye, temel hak ve özgürlüklere, hukuk devletine sahip çıkmak, “OHAL’e ve tüm hukuksuzluklara dur demek için”  8 haftadır devam ediyor. 

‘BU NÖBET BİR ÇIĞLIK’

Evrensel’e konuşan Levent Tüzel 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından farklı bir hukuk yürütülmekte olduğunu belirterek, iktidarın kendi politik, görüş ve ihtiyaçlarına göre hukuku uyguladığını söyledi. Cumhuriyet gazetesinin yöneticileri, yazarları, avukatlarının yanında muhalif basına dönük sansür, baskı, gözaltı, tutuklama ve buna benzer müdahalelerin artmış olduğunu söyleyen Tüzel, ‘Adalet Nöbeti’nin, baskıların ve hukuksuzlukların son bulması için yapıldığının altını çizdi.  “16 Nisan referandumundan sonra başkanlık rejimi ve aslında bunun hukuksuzluğu yürürlükte” diyen Tüzel şöyle devam etti: “Cumhuriyet gazetesi çalışanları 200’ü aşkın gündür tutuklular. İddianame sadece yayın politikalarına dair; yani iktidarın beğenmediği tarzda bir yayın politikası değişikliği yapmakla itham ediliyorlar. Diğer taraftan açlık grevci insanların örgüt üyeliği ile suçlanarak tutuklanmaları ve bunun bugün örneğin İçişleri Bakanı tarafından bir mahkumiyet olmaksızın terör örgütü üyeliği olarak kamuoyuna tanıtılmaları. Yani böylesi bir yeni dönem ve karanlık süreçle karşı karşıyayız. Hukuk ilkeleri bir tarafa bırakılarak fiili bir güç uygulanıyor. İktidar demokrasi arayan, hak arayan, gerçeklerin peşinde olanların sindirilerek bütün bir toplumun biat etmesini ve itirazsız bir toplum haline getirilmesini amaçlanıyor bu uygulamalarla. Dolayısıyla hukuk savunmak, ihlallere karşı ses çıkartmak, dikkat çekmek öncelikle tabi ki savunmanın, baronun, avukatların görevi. O nedenle buradaki nöbet bu açıdan adlında bir çığlık. Artık hiçbir şeyle açıklanamayacak bu duruma karşı bir çığlık hareketi.”

‘TÜRKİYE’DE HUKUK DİBE VURMUŞTUR’

Gazetemize konuşan Avukat Bahri Belen ise, nöbetle bir farkındalık yaratılmak istendiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Türkiye’de bugün yargı, savcılık makamı, hukuk, her şey bitmiştir, her şey dibe vurmuştur ve aslında bu dibe vuruş mevcut siyasi iktidar için de kötüdür. Siyasi iktidar bu dibe vuruşu bir kere daha düşünüp daha adaletli, daha özgürlükçü bir yapılanmayı sağlaması lazım; FETÖ’yü hedefe koyup ama onun dışında bütün Kürtleri, bütün solcuları, bütün demokratları, bütün aydınları ve bütün muhalifleri hedef alarak, savcısını, polisini ve yargıcını kendi emirlerinin dışında hiçbir şey yapamaz hale getirerek bu ülkeyi ayakta kalamaz. Osmanlı’da ‘Adalet mülkün temelidir’ diye bir laf var. Bu lafın anlamı şu, mülk Osmanlı’nın topraklarıdır, Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarıdır ve o zaman deniyor ki ‘eğer adalet olmazsa bu toprakları ve sınırları koruyamazsınız’. Hiçbir iktidarın adalet olmadan, kişilerin adalete ve hukuka güven duymadan yaşama şansı yoktur. Türkiye’deki bütün hukuksuzluklara, basına, seçilmiş milletvekilleri ve seçilmiş belediye başkanlarına tutuklamalar ve hukuksuz davalara da farkındalık yaratmak için bir nöbettir bu!” diye konuştu.

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Mayıs 2017 05:21
www.evrensel.net