Karakol ve kalekollar da ‘yatırım’ oldu

Karakol ve kalekollar da ‘yatırım’ oldu

Şırnak ve ilçelerine yapımı planlanan karakol ve kalekollar, 'yatırım' denilerek halka müjde gibi sunuluyor.

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Şırnak ve ilçelerine 2 milyar 725 milyon TL’ye yapıldığı ileri sürülen yatırımlara ilişkin olarak “Karakol ve kalekolların yapımı için ayrılan para yatırım olarak gösteriliyor. Devlet tankı ve topuyla yıktığı evlerin hak iadesini ‘müjde’leyip yatırım olarak sunuyor” dedi.

Şırnak ile Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde sokağa çıkma yasaklarının ardından yerle bir edilen binlerce evin bulunduğu birçok alanda TOKİ konutlarının yapımına başlandı. Yıkımdan sonra kamulaştırılan birçok alana ise karakol ve kalekol inşa ediliyor. Üzerinde “Şehrimiz yenileniyor” ve “Hayallerinizdeki hayat Şırnak’ta hayat buluyor” yazılarının bulunduğu billboard afişleri ile duyurusu yapılan "yatırımlar” için ise 2 milyar 725 milyon TL’lik harcamanın yapıldığı ileri sürülüyor. 

‘HAK İADESİ YATIRIM SAYILAMAZ’

Hükümet yetkilileri ve hükümet yanlısı medya tarafından sürekli propagandası yapılan “yatırımlar” hakkında konuşan kentin HDP’li milletvekili Aycan İrmez ise söz konusu “yatırımların” güvenlikçi politikalar için oluşturulan altyapı için harcandığına dikkat çekti. “Devlet kendi tankı ve topu ile yıktığı evlerin hak iadesini billboardlarda ‘müjde’leyip yatırım olarak lanse ediyor” diyen İrmez, hak iadesinin yatırım sayılamayacağına dikkat çekti. Yapılan ihalelerin AKP’ye yakın firmalara peşkeş çekildiğini kaydeden İrmez, “Devlet yıktığı yeri tekrar inşa etmek zorunda ve bunu lütuf olarak sunamaz” dedi. 

İşsizlik oranının en yüksek olduğu kentler arasında Şırnak’ın da bulunduğunu hatırlatan İrmez, TOKİ konutlarının bitiminin ardından kentte çok sayıda kişinin istihdam edileceğine dair çıkan haberlere ise “İktidar, hayali yatırımlardan söz ediyor. Karakol ve kalekolların yapımı için ayrılan para yatırım olarak gösteriliyor. Yapılan kalekollar nasıl bir istihdam sağlayacak? Zaten olan ekonomik hareketliliği de ortadan kaldırıyor. Son zamanlarda devlet kalekol ve karakolların açılışını yapıyor. Kenti abluka altına almak için bütçeden ayrılan pay buralara veriliyor” cevabını verdi. 

İrmez, “Bu yatırımlar ile kente getirilecek polislerin istihdamı sağlanacak. Herhangi bir Şırnaklı bu binalarda çalışamayacak. Bunu yatırım olarak göstermek gayri ahlakidir” dedi. (Şırnak/DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 25 Mayıs 2017 21:03
www.evrensel.net