CHP'li vekillerin volta eylemi 2. gününde

CHP'li vekillerin volta eylemi 2. gününde

CHP'li vekillerin volta eylemi bugün de devam etti. Vekillerin Yüksel Caddesi'nden ayrılmasından sonra polis, alandakilere saldırdı.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için günlerdir eylem yapan CHP'li vekiller, bugün de Yüksel Caddesi’nde açıklama yaptı. Polis ise eyleme destek vermek için alana gelen yurttaşları iterek uzaklaştırmaya çalıştı.

CHP milletvekilleri adına açıklama yapan Veli Ağbaba, 15 Temmuz’un ardından bir darbenin de 20 Temmuz’da OHAL ilan edilerek yapıldığını belirterek “FETÖ’yle mücadele değil, muhaliflerle ve AKP’li olmayanlarla mücadeleye dönüştü” dedi.

Ağbaba, pazartesi gününden beri OHAL ve KHK’lerle hukuksuz bir şekilde yapılan ihraçlara karşı eylem başlattıklarını belirtti. Ağbaba, “OHAL’in ne olduğunu dünyaya iki insan anlattı. 150 bin kamu emekçisi ihraç edildi ama iki güzel insan, buradaki İnsan Hakları Anıtı önünde 200 güne yakın kimseye zarar vermeden oturma eylemi yaptılar. Ardından seslerini duyurmak için bizim onaylamadığımız açlık grevine başladılar. O insanlar sayesinde dünya AKP’nin gerçek yüzünü gördü. O insanlar sayesinde AKP’nin maskesi indi. Dünden beri o insanlarla ilgili çeşitli suçlamalar var. Şunu söylemek istiyoruz; onlar sayesinde OHAL gündeme geldi. Bizim yapmış olduğumuz mücadele adalet ve demokrasi mücadelesidir” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Açıklamanın ardından vekiller eylemlerini sürdürmek üzere Güvenpark’a geçti.

Vekillerin ayrılmasıyla polis Yüksel Caddesi’ndeki yurttaşlara saldırarak 2 kişiyi gözaltına aldı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Sendika.Org

www.evrensel.net