Beykoz'daki peşkeşin ayrıntıları ortaya çıktı

Beykoz'daki peşkeşin ayrıntıları ortaya çıktı

Beykoz Üniversitesi'ne peşkeş çekilen 3. köprünün devamındaki Kuzey Marmara Otoyolu’na yakın sit alanının kullanımına dair detaylar ortaya çıktı.

Beykoz’da Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün devamındaki Kuzey Marmara Otoyolu’na yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan sit alanı, imara açıldı. Orman arazisinin ortasında bulunan ve şantiye levhalarının yerleştirildiği 60 bin metrekarelik araziyi Beykoz Üniversitesi kullanacak. Alanın imara açılmasına tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis eski Üyesi İbrahim Doğan “Bu alanın imara açılması yasalara ve imar kanuna aykırıdır” demişti.

2. VE 3. DERECE SİT ALANI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Kuzey Kesimi Karadeniz Kuşağı Doğal Sit Alanı içerisinde yer alan ve 1/25 bin ölçekli sit derecelendirme haritasında 2. derece ve 3. derece sit alanı olarak belirtilen alanı ‘özel eğitim’ alanına dönüştürerek imara açtı. Bakanlık makamının 'oluru' ile onaylanan planlar 20 Haziran 2017 tarihine kadar itirazlar için askıda kalacak. Beykoz Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde yer alan arazi, geçen yıl kurulan Beykoz Üniversitesi’ne tahsis edildi.

5 KAT YÜKSEKLİĞİNDE BİNA YAPILABİLECEK

Planlara göre arazinin yüzde 20’si üniversite binalarının inşaatı için kullanılacak, en fazla 15 metre yüksekliğinde yani yaklaşık 5 katlı binalar yapılabilecek. Bu alanda yüksekokul, fakülte, enstitü, rektörlük birimleri, idari birimler, kongre merkezi, açık ve kapalı spor salonları, mescit, misafirhane, öğrenci yurtları, kafeterya, sergi ve konferans salonları gibi birimler yapılabilecek.

Beykoz Üniversitesi’nde İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu bulunacak.

Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitimi Vakfı tarafından kurulan Beykoz Üniversitesi’nin Mütevelli Heyet Başkanı Ruhi Engin Özmen. Başkan Vekilliğini Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar’ın yaptığı mütevelli heyetinde Prof. Dr. Mehmet Durman, Dr. Şafak Başa, Nevzat Bekaroğlu, Aka Gündüz Özdemir, Bülent Hasan Tanla, Muharrem Ergül ve Koray Kurt bulunuyor. Üyelerden Bülent Hasan Tanlı CHP’de genel başkan yardımcılığı da yapan CHP’li eski milletvekili. Muharrem Ergül ise Beykoz Belediyesi’nin AKP'li eski başkanlarından.

 

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ KARARI SAVUNDU

Beykoz Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, 3. derece sit alanı üzerine yapılaşma hakkının sadece Beykoz Üniversitesi'ne verilmiş bir hak olmadığı, 3. derece sit alanı olarak belirtilen tüm alanlarda yapılabileceği öne sürdü.

Açıklamada "Beykoz Üniversitesi kampüs projesinde sadece 3. derece sit alanı üzerine yapılaşma planlanmış, 2. derece sit alanları üzerinde herhangi bir yapılaşma planlanmamıştır" ibaresine yer verildi.

Ayrıca arazinin tahsis edilmediği, kurucu vakıf Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitimi Vakfı tarafından bedeli ödenerek satın alındığı ve Beykoz Üniversite'sine bağışlandığı ifade edildi. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 25 Mayıs 2017 20:35
www.evrensel.net