Kavurmacı'nın tahliyesine dair sorulara 'özel hayat' reddi

Kavurmacı'nın tahliyesine dair sorulara 'özel hayat' reddi

CHP'li Barış Yarkadaş'ın 'FETÖ'den tutuklu bulunduğu davada serbest bırakılan Kadir Topbaş'ın damadına dair soru önergesi geri gönderildi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın, AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Kavurmacı’nın 'FETÖ' soruşturmasından tahliyesine ilişkin soruları Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından geri gönderildi.

Yarkadaş, Kavurmacı’nın tahliyesine ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’a dokuz soruluk bir yazılı önerge vermişti. Yarkadaş’ın  önergesi, TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından "Bunlar özel yaşama ilişkin sorular" denilerek geri gönderildi.

Yarkadaş konuya ilişkin "TBMM’nin iç tüzüğünün 96. maddesine dayanarak verdiğim dokuz soruluk önerge, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı da rahatsız etmiş. Topbaş’ın damadı Kavurmacı’yı adeta koruma çemberine almışlar. AKP’liler Kavurmacı’nın üzerine titriyor... Ona ilişkin hiçbir sorumuza yanıt vermiyorlar. Dün de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a genel kurulda Kavurmacı’nın nerede olduğunu sordum. O da sorumu yanıtlamadı. Belli ki; büyük bir uzlaşma var ve damada toz kondurmayacaklar’’ ifadelerini kullandı.

ÖZEL YAŞAM GEREKÇESİYLE RET

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın geri gönderdiği soruları da medyayla paylaşan Yarkadaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Geri gönderilen önergemizdeki bir soru Kavurmacı’nın tahliyesi karşılığında Kadir Topbaş’ın yeniden aday olmama pazarlığının yapılıp yapılmadığıydı... İsmail Kahraman, bu soruyu özel yaşama ilişkin olduğu gerekçesiyle reddetmiş... Bir diğer soru ise Kavurmacı’nın cezaevi hasta sevk zincirinde olmamasına rağmen, özel hastane raporuyla tahliye edilmesine ilişkindi... Biz o soruda anayasanın ilgili maddelerinin ihlal edilmesine neden sessiz kalındığını sorduk. Başbakan’a sorduğumuz bu soru da özel yaşama ilişkin olduğu gerekçesiyle geri gönderildi."

CHP’li Yarkadaş, Kahraman’ın geri yolladığı ve Başbakan Yıldırım’a ulaştırmadığı diğer sorunun ise şu olduğunu belirtti:
"Çünkü; aynı soruda ‘Bu kişilerin hastalıkları, Kavurmacı’nınkinden daha mı önemsizdir?’ demiştim. Kahraman bu soruları geri yolladığına göre, cevabımızı almış olduk aslında...’’ (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net