‘Adalet olmadan hiçbir iktidarın yaşama şansı yoktur’

‘Adalet olmadan hiçbir iktidarın yaşama şansı yoktur’

Cumhuriyet gazetesi avukatları için meslektaşları tarafından başlatılan Adalet Nöbeti’ne 8. haftasında devam edildi.

Cansu PİŞKİN
İstanbul 

Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Avukatları Bülent Utku, Akın Atalay ve Mustafa Kemal Güngör’e destek olmak için meslektaşları tarafından başlatılan Adalet Nöbeti’ne 8. haftasında devam edildi. 

Avukat Bahri Belen geçtiğimiz günlerde tutuklanan açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'yı da hatırlatarak, “Bu nöbeti sadece Cumhuriyet gazetesinin tutuklu avukatları için değil yaşadığımız hukuksuzluklara bir farkındalık yaratmak amacıyla tutuyoruz. Hiçbir iktidarın adalet olmadan, kişilerin adalete ve hukuka güveni olmadan yaşama şansı yoktur” dedi. 

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi C kapısı girişindeki Themis Heykeli önünde tutulan Adalet Nöbeti’ne bu hafta CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve EMEP MYK Üyesi Avukat Levent Tüzel katıldı. Çeşitli avukat örgütleri tarafından başlatılan nöbet, "demokrasiye, temel hak ve özgürlüklere, hukuk devletine sahip çıkmak, “OHAL’e ve tüm hukuksuzluklara dur demek için”  8 haftadır devam ediyor. 

'BU NÖBET BİR ÇIĞLIK'

Evrensel’e konuşan Levent Tüzel 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından farklı bir hukuk yürütülmekte olduğunu belirterek, “Birçok hukukçu ve hukuk örgütleri evrensel ve anayasal ilkelerin, hukuk normlarının bir kenara bırakıldığı, iktidarın kendi politik, görüş ve ihtiyaçları doğrultusunda bir uygulama yaptığında hemfikirler” diye konuştu. 

Cumhuriyet gazetesinin yöneticileri, yazarları, avukatlarının yanında muhalif basına dönük sansür, baskı, gözaltı, tutuklama ve buna benzer müdahalelerin artmış olduğunu söyleyen Tüzel, ‘Adalet Nöbeti’nin, baskıların ve hukuksuzlukların son bulması için yapıldığının altını çizdi.  

“16 Nisan referandumundan sonra başkanlık rejimi ve aslında bunun hukuksuzluğu yürürlükte” diyen Tüzel şöyle devam etti: “Cumhuriyet gazetesi çalışanları 200'ü aşkın gündür tutuklular. İddianame sadece yayın politikalarına dair; yani iktidarın beğenmediği tarzda bir yayın politikası değişikliği yapmakla itham ediliyorlar. Diğer taraftan açlık grevci insanların örgüt üyeliği ile suçlanarak tutuklanmaları ve bunun bugün örneğin İçişleri Bakanı tarafından bir mahkumiyet olmaksızın terör örgütü üyeliği olarak kamuoyuna tanıtılmaları... Yani böylesi bir yeni dönem ve karanlık süreçle karşı karşıyayız. Hukuk ilkeleri bir tarafa bırakılarak fiili bir güç uygulanıyor. İktidar demokrasi arayan, hak arayan, gerçeklerin peşinde olanların sindirilerek bütün bir toplumun biat etmesini ve itirazsız bir toplum haline getirilmesini amaçlıyor. Dolayısıyla hukuku savunmak, ihlallere karşı ses çıkartmak, dikkat çekmek öncelikle savunmanın, baronun, avukatların görevi. Buradaki nöbet aslında bir çığlık. Artık hiçbir şeyle açıklanamayacak bu duruma karşı bir çığlık hareketi.”

'TÜRKİYE'DE HUKUK DİBE VURMUŞTUR'

Gazetemize konuşan Avukat Bahri Belen ise, ‘Adalet Nöbeti’nin Cumhuriyet gazetesinin 3 tutuklu avukatı için başladığını fakat aynı zamanda hukuktaki bütün adaletsizlikler ve hukuktaki bütün hatalar için bir ses olduğunu kaydetti. Nöbetle bir farkındalık yaratılmak istendiğinin altını çizen Belen şunları söyledi: “Türkiye’de bugün yargı, savcılık makamı, hukuk, her şey bitmiştir, her şey dibe vurmuştur ve aslında bu dibe vuruş mevcut siyasi iktidar için de kötüdür. Siyasi iktidar bu dibe vuruşu bir kere daha düşünüp daha adaletli, daha özgürlükçü bir yapılanmayı sağlaması lazım. FETÖ’yü hedefe koyup ama onun dışında bütün Kürtleri, bütün solcuları, bütün demokratları, bütün aydınları ve bütün muhalifleri hedef alarak, savcısını, polisini ve yargıcını kendi emirlerinin dışında hiçbir şey yapamaz hale getirerek bu ülke ayakta kalamaz. Osmanlı’da ‘Adalet mülkün temelidir’ diye bir laf var. Bu lafın anlamı şu, mülk Osmanlı'nın topraklarıdır, Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarıdır ve o zaman deniyor ki ‘eğer adalet olmazsa bu toprakları ve sınırları koruyamazsınız’. Hiçbir iktidarın adalet olmadan, kişilerin adalete ve hukuka güven duymadan yaşama şansı yoktur. Türkiye’deki bütün hukuksuzluklara, basına, seçilmiş milletvekilleri ve seçilmiş belediye başkanlarına tutuklamalar ve hukuksuz davalara da farkındalık yaratmak için bir nöbettir bu!” 

www.evrensel.net