25 Mayıs 2017 09:11

Kömür depolarında 70 TL’ye zehir soluyorlar

Mangal kömürü depolarında güvencesiz ve sağlıksız koşullarda çalıştırılan işçiler, 70 TL karşılığında zehir soluduklarını dile getirdi. 

Paylaş

İzmir’in Basmane semtinde tarihi ve kültürel mirasın yıkıntıları arasında çok sayıda mangal kömürü deposunda yüzlerce işçi, sağlıksız ve güvencesiz çalıştırılıyor. Maskesiz ve eldivensiz çalıştırılan işçiler, soludukları kömür tozu nedeniyle ağır hastalıklarla karşı karşıya. Uzun çalışma sürelerine rağmen günlük 70 TL yevmiye alan işçilerin çoğu sigortasız. 

‘10 SAAT ÇALIŞIYORUZ’ 

Kayıt dışı çalıştırılan ve adının B.G. olarak kodlanmasını isteyen 30 yaşındaki işçi, kömür tozu arasında yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi. El, yüz ve vücudunda bulunan leke izlerini gösteren B.G., köle muamelesi gördüklerini ifade etti. 70 kilogramlık kömür çuvallarını taşımaktan bel ağrısı çektiğini anlatan B.G., geceleri ise ağrıdan uyuyamadığını dile getirdi. Çalıştıkları depolarda duş ve temizlik imkanı olmadığı için kömür tozu ile eve gittiğini vurgulayan B.G., şunları dile getirdi: “Günde 10 saat zehir içinde çalışıyoruz. Üstümüze sinen zehiri depoların elverişsiz olmasından kaynaklı evlerimize de taşıyoruz. İster istemez ailemizi de bu zehre bulaştırıyoruz. Aldığımız ücret ise hiçbir şeye yetmiyor. Elimizden geldiği kadar çalışıyoruz fakat patronlar hiç memnun değil. Çoğu zaman memnun olmadıklarını gerekçe sunarak ya işten çıkartılıyoruz ya da yevmiyeye kesik atılıyor.” 

‘ZEHİRİN KARŞILIĞI 70 LİRA’ 

30 yıldır kışın soğuğu, yazın sıcaklığında çalıştığını vurgulayan Ali Yaşa da, kömür tozunun sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çekti. İşsizlik oranının artmasından kaynaklı birçok kişinin mangal kömürü işine girdiğini sözlerine ekleyen Yaşa, 70 lira yevmiye ile çalışmak zorunda bırakıldıklarını ifade etti. (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Milliyet gazetesinden Sedat Peker'e ödül!

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa