Yapılmayan açıklamaya 15 ay hapis!

Yapılmayan açıklamaya 15 ay hapis!

Mersin'de KHK ile yapılan ihraçları protesto etmek isteyen 6 kişiye, yapmadıkları bir basın açıklaması sebebiyle 15 ay ceza verildi.

Halil POLAT
Mersin

22 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan 677 sayılı KHK ile ihraç edilen Yusuf Kaya ve beraberindeki 5 kişi, görev yaptıkları maliye binası önünde 23 Kasım 2017 tarihinde ihraç edilmelerine ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirilecekti. Emniyet görevlileri basın açıklamasına izin verilmediği ve dağılmaları noktasında çağrı yapmış ve açıklamaya gelenler dağılmıştı. Fakat Mersin Emniyeti konuya ilişkin tutanak hazırladı ve 2. duruşmada Yusuf Kaya ve 5 kişi hakkında 15 ay ceza verilmesi kararı aldı.

'BUNDAN DAHA ADİL HUKUK OLMAZ!'

Yusuf Kaya, sosyal medya hesabından konuya ilişkin "Bundan ala demokrasi, daha ileri, daha adil hukuk olmaz! Yılmayacağız, zulmünüze teslim olmayacağız. Bu karanlık dağılacak bu haksız ve hukuksuzluğu yapanlar bir gün hukuk karşısında adalete hesap verecektir’’ şeklinde bir açıklama yaptı.

Evrensel'e konuşan Kaya, ‘‘Hiçbir gerekçe gösterilmeden haksız ve hukuksuz bir şekilde yapılan bu ihraçların neden yapıldığına dair tarafımıza bir gerekçe sunulması için görev yapmış olduğumuz Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı önünde basın açıklaması yapmak istedik. Mersin Valiliğine bildirimde bulunduk fakat bu açıklamaya izin verilmediği yönünde bir tebligat o anda emniyet güçlerince yapıldı. Biz de o gün açıklamaya gelen arkadaşlarımıza Mersin Valiliğinin izin vermediğini ve açıklamayı yapmayacağımızı duyurduk ve dağıldık’’ dedi.

'AÇIKLAMAYI YAPMIŞ OLSAYDIK HANGİ CEZAYI VERECEKLERDİ?'

Açıklamayı yapmamalarına rağmen ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşüne’ muhalefet ettikleri gerekçesiyle yapılmayan bir basın açıklamasına tutanak tutulduğunu ve mahkemeye çıktıklarını aktaran Kaya, ‘‘Savunmamızı yaptıktan sonra delilleriyle birlikte o gün basında çıkan ‘Valiliğin açıklamaya izin vermemesi üzerine açıklama yapılmadı’ şeklindeki haberleri mahkeme heyetine sunduk. Fakat ikinci celsede emniyetten 2 yetkili çağrılarak ifadeleri alınmış ve benimle birlikte 5 arkadaşıma ‘toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet ettiğimiz’ gerekçesiyle 15 ay hapis cezası verilmiştir. Şimdi soruyorum? Biz o gün basın açıklamamızı yapmış olsaydık bize hangi cezayı vereceklerdi’’ dedi.

Kaya, ‘‘İleri demokrasi, yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu söyleyenler; işinden, ekmeğinden olan biz kamu emekçileri işimizden neden atıldığımızı, neden ihraç edildiğimizi soramayacaksak, Büro Emekçileri Sendikası (BES) olarak buna ilişkin bir basın açıklaması yapamayacaksak demokrasiyi ve hukuku nerede aramamız gerekiyor? Ne yazık ki hukukun, demokrasinin, adaletin geldiği yer son derece üzücü. Yapılan bu işlem de bizi yıldırmayacaktır.’ dedi.

Amaçlanan şeyin toplumun kesimlerinin hak aramaması, demokrasiyi, özgürlüğü ve barışı talep etmemesi, yaşanabilir bir ülke istememesi, bunun için de örgütlü bütün kesimleri dağıtmak olduğunu belirten Kaya, ‘‘Biz ihraçlarımızı da KESK’in ve kamu emekçilerinin örgütlülüğüne yönelik saldırı olarak değerlendiriyoruz. İş güvencemize yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Bize verilen bu cezayı hiçbir şekilde kabul etmeyeceğiz ve hukuki yollardan da itiraz edeceğiz. Ülke bu karanlık süreçte devam etmeyecektir. Bu karanlık süreç de dağıtılacaktır. Haklarımızı aramaya, geleceğimizi aramaya kararlıyız. Bütün kamu emekçileriyle toplumsal bütün kesimlerle birleşerek demokratik, yaşanabilir bir ülke için mücadelemize devam edeceğiz’’ dedi.

BES Şube Başkanı Yusuf Kaya ile beraber ceza alan isimler BES Şube Eski Sekreteri Muhbet Taş, Merdan Taş, SES Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt, Mersin Cemevi Sekreteri Nuran Kılıçkaya ve Eski Şube Hukuk Sekreteri Güven Akaltun oldu.

www.evrensel.net