Gazeteci Depardon’un annesinden oğlu için duyarlılık çağrısı

Gazeteci Depardon’un annesinden oğlu için duyarlılık çağrısı

Gazeteci Mathias Depardon’un özgürlüğüne kavuşması için annesi Daniele Van de Lanotte de basına konuştu ve duyarlılık çağrısı yaptı.

Gazeteci Mathias Depardon’un özgürlüğüne kavuşması için Fransız yayın organlarının çağrısından sonra annesi Daniele Van de Lanotte de basına konuştu. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; France 24 internet haber sitesine konuşan Depardon’un annesi Daniele Van de Lanotte, oğluyla doğrudan iletişim kuramadığını söyledi. Fransa'nın Ankara Büyükelçisi’ne çağrı yapan Van de Lanotte, gözaltı koşullarının en kısa zamanda öğrenilmesi için Depardon’un ziyaret edilmesini istedi.

Türk yetkililerle iletişim kurma girişimlerinin başarısız olduğunu söyleyen Van de Lanotte, bu durumun bir an önce sonlanmasını temenni etti. Van de Lanotte, Fransa’da 7 Mayıs’taki seçimleri takiben 14 Mayıs’ta yönetimi devralan Emmanuel Macron hükümetinin Depardon’un salıverilmesiyle ilgili girişimde bulunmasını arzu ettiğini söyledi. Buna rağmen her gün Fransız Büyükelçiliği’nden bilgi aldığını belirten Van de Lanotte, aynı zamanda Türkiye'de ikâmet eden Depardon'un salındıktan sonra ülkeden sınır dışı edilmemesini umduğunu da söyledi. Van de Lanotte, “Nihai olarak sınır dışı edilmesi Türkiye’de yıllardır yaşayan birisi için dramatik ve onur kırıcı olacaktır” ifadesini kullandı.

ÇALIŞMA ARKADAŞLARI VE RSF’DEN ‘SERBEST BIRAKIN’ ÇAĞRISI 

Öte yandan, RSF Avrupa ve Orta Asya büro sorumlusu Johann Birr, yaptığı yazılı açıklamada, Depardon’un gözaltına alınmasının “kabul edilemez” olduğunu belirterek Türk yetkililerin “bu Kafkavari durumu derhal sonlandırmak zorunda” olduklarını söyledi.

Benzer bir çağrı da Depardon’un aralıklarla beraber çalıştığı Fransız yayın organlarından geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hitaben 19 Mayıs’ta bir mektup kaleme alan Liberation gazetesi ve beraberindeki 19 kuruluş, gazetecinin “derhal ve koşulsuz” serbest bırakılması talebinde bulundu. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Mathias Depardon