Roboskîliler yargılandı kaymakam gazilik istedi

Roboskîliler yargılandı kaymakam gazilik istedi

Roboskîlilerin dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’u darbettiği iddiasıyla yargılandığı davada kaymakam 'gazi olmak' için talepte bulundu.

Roboskî katliamının ardından 31 Aralık 2011 tarihinde köyde taziye ziyaretinde bulunan dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’un darbedilerek yaralanmasıyla ilgili aralarında HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’nun da bulunduğu 31 kişi hakkında 5 yıl sonra açılan davanın ilk duruşması görüldü. 

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya bazı sanıklar ve avukatları hazır bulunurken, bazı sanıklar ise duruşmaya ikamet ettikleri yerlerden SEGBİS sistemi üzerinden katıldı. Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu sunduğu mazeretten duruşmaya katılmadı. Sanıklar savunmalarında, daha önce verdikleri ifadelerini tekrarladıklarını belirterek, kaymakama herhangi bir saldırı girişiminde bulunmadıklarını ve üzerlerine atılan suçları kabul etmediklerini söyledi.

Sanıkların avukatları ise müvekkillerinin beraatını istedi. HDP’li Ferhat Encu’nun avukatı Özlem Zıngıl,  Kaymakam Naif Yavuz’un mahkemeye “gazi olmak” için talepte bulunduğunu aktararak, onun için de Yavuz’un dosyadan fotokopi alma girişiminde bulunduğunu dile getirdi. Kaymakamın bu talebinin mahkemece kabul edilmemesi gerektiğini savunan Zıngıl, müvekkili Encu’nun da dosyadan düşürülmesini talep etti. Duruşma 9 Ekim’e erteledi. (Diyarbakır/DİHABER) 

www.evrensel.net
ETİKETLER RoboskîNaif Yavuz