Hezer ve Sarıyıldız’ın da vekilliği düşürülüyor

Hezer ve Sarıyıldız’ın da vekilliği düşürülüyor

HDP’li Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız’ın milletvekilliklerinin düşürülmesi teklifi Karma Komisyon’a sevk edildi.

HDP’li Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız’ın devamsızlık nedeniyle milletvekilliklerinin düşürülmesi için harekete geçildi. Meclis Başkanlık Divanı iki milletvekilinin dosyasını Karma Komisyon’a sevk etti.

Meclis Başkanlık Divanı toplantısında devamsızlık yapan milletvekillerinin durumu ele alındı. Bu konuda oluşturulan alt komisyon raporunda, yurt dışında bulunan HDP’li Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız’ın Meclis’e sundukları mazaret gerekçeleri yerinde bulunmamıştı. Alt Komisyon iki milletvekilin Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinin oluşturduğu Karma Komisyona sevki önerisinde bulundu.

Başkanlık Divanı da bu rapor doğrultusunda karar verdi. İki milletvekilinin dosyası Karma Komisyona sevk edildi.

Karma Komisyon’da iki milletvekilinin kendini savunma hakkı bulunuyor. Ancak bu savunmayı onlar adına başka milletvekillerinin de yapması mümkün.

Karma Komisyon milletvekilliklerinin düşürülmesi yönünde bir karar alırsa bunu Meclis Genel Kurulu’na gönderecek. Genel Kurul’da yapılacak oylamada salt çoğunlukla milletvekillerinin düşürülmesi kararı verilebilecek. Daha önce HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksedağ’ın 21 Şubat’ta milletvekilliği, 9 Mart’ta parti üyeliği düşürülmüştü.

HDP’nin eş başkanları dahil 10 vekili halen tutuklu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net