Bülent Tezcan'dan Gülmen ve Özakça'nın tutuklanmasına tepki

Bülent Tezcan'dan Gülmen ve Özakça'nın tutuklanmasına tepki

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklanmasına tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı. Açlık grevlerinin hazin noktaya geldiğini belirten Bülent Tezcan, "Hükümetin yapması gereken şey bu insanların taleplerini insanı bir şekilde görerek insanların taleplerini çözmek olması gerekirken, bakıyoruz hükümet bedenleriyle çok zor bir mücadele yolunu seçmiş olanlara silahlı örgüt üyesi olmak diye zorba bir muamele yapıyorlar."

Tezcan'ın açıklaması şöyle:

"Açlık grevi yapanlar tutuklanıyorlar. Zorbalığa karşı, bedenlerinden başka silahları olmayan insanlar, tutuklanıyor. Zorbalığa karşı sadece bedenlerini kullanabilmişlerdir. Şimdi silahlı örgüt diye gözaltına alınmıştır. Hükümetin yapması gereken şey bu insanların taleplerini insanı bir şekilde görerek insanların taleplerini çözmek olması gerekirken, bakıyoruz hükümet bedenleriyle çok zor bir mücadele yolunu seçmiş olanlara silahlı örgüt üyesi olmak diye zorba bir muamele yapıyorlar.

Açlık grevlerini doğru bulmuyoruz. Bunu ortadan kaldırmaya çabalıyoruz ama ne yazık ki hükümet bu çerçevede gayri insani tutum içerisindedir. Yürümeye mecali olmayanları silahlı örgüt üyesi olmaktan tutuklamıştır. Gerçekten böyle bir gerekçe olsa 70 gün önceden neredeydiniz.

Açlık grevleri gündeme gelince tutuklamaya karar veriyorsunuz. Açlık grevlerinde hakim karşısına çıkan kişilere savcı; ‘Gezi olaylarını mı canlandırmaya çalışıyorsunuz’ diye sormuş. Kimse gezi üzerinden bir başka sonuca ulaşmanın peşine düşmesin. Gezi ruhundan hayaletten korkar gibi korkuyorlar ama korkunun ecele faydası yok. Gezi ruhunu yok edemeyecekler." (DHA)

www.evrensel.net