Orman Trump’ın oğluna serbest, doğa yürüyüşçülerine yasak

Orman Trump’ın oğluna serbest, doğa yürüyüşçülerine yasak

Antalya'da bulunan Çığlıkara ormanında Trump'ın oğlu ava çıkarken, doğa yürüyüşçülerinin ormana girmesine izin verilmiyor.

Mahir DOĞAN
Antalya

Antalya Elmalı ilçesi sınırlarında bulunan Dokuz göl/Çığlıkara bölgesine turistlerin ve yürüyüşçülerin girmesine izin verilmiyor. Doğa yürüyüşçüleri “Orman alanı Trump’ın oğluna serbest ama yürüyüş gruplarına yasak” sözleriyle duruma tepki gösterdi. ABD Başkanı Trump'ın oğlu Donald Trump Jr. geçtiğimiz yıl  Finike ilçesinde ruhsatlı ava çıkmış ve haber basında yer bulmuştu.  

Antalya Elmalı-Finike sınırında yer alan Çığlıkara Ormanı, nadide ağaçların yayılış alanı. Bin, iki bin yaşını geçkin ağaçların boy gösterdiği orman, 15.889 hektar yer kaplıyor. Çığlıkara Ormanı’nın bilinen en yaşlı sedir ağacı ise 2.36 metrelik eni ve 28 metrelik boyuyla tahminen bin yaşını doldurdu.  Bir başka sedir ağacı olan koca katranın ise 2 bin  yaşında olduğu ifade ediliyor. Bu anıt ağacın çapı 2.82, boyu ise 25 metre. Çığlıkara’nın en önemli özelliklerinden biri de sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın en nadir sedir ormanlarından birine sahip olması. 

Bu eşsiz orman içerisine turistlerin ve yürüyüşçülerin girmesi bir süredir yasaklanmış durumda. Nedenini öğrenmek için profesyonel turlar düzenleyen bir rehberle görüştük. Adını vermek istemeyen rehber bizimle bir de fotoğraf paylaşarak şu bilgileri verdi: ‘’Fotoğrafta gördüğünüz yer, dünyanın en yaşlı sedir ve ardıç ağaçlarının bulunduğu Dokuz Göl/Çığlıkara sedir ormanları. Buraya yeni atanan şef, bu ormanlara vatandaşın, turistin, yürüyüşçülerin girmesine izin vermiyor. Oysa yıllarca yerli ve yabancı turistleri bu muhteşem güzelliklerle buluşturmuştuk, hatta eski şef Salih Çoban vakti olduğunda bize katılıp keyifle anlatırdı ağaçlarını, karınca yuvalarını. Şimdi yasak. Oysa Trump’ın oğlu ava geldiğinde burada avlandı. Trump’ın oğluna av izni var, mermer ocaklarına var, doğaseverlere izin yok!’’ Bölgede faaliyet yürüten 9 mermer ve taş ocağının kendilerinden rahatsız olduğunu da ekleyen rehber, fotoğrafta sarı işaretli yerlerin mermer ocakları olduğu bilgisini verdi.

Trump'ın oğlunun Sarıkaya av hayatı koruma bölgesinde avlandığını gözleriyle gördüğünü söyleyen bir başka rehber de gezi için yaptıkları başvurunun reddedildiğini belirtti. Turizm Bakanlığı'nın yabancı öğrenciler Likya tanıtım turu için istedikleri giriş iznine verilen olumsuz yanıt belgesine de bizimle paylaşan rehber ‘’ Birçok kere telefonla da ulaşarak izin istediğimiz halde izin verilmedi’’ dedi.

www.evrensel.net