KESK: Gülmen ile Özakça derhal serbest bırakılmalı

KESK: Gülmen ile Özakça derhal serbest bırakılmalı

KESK, Gülmen ve Özakça'nın sağlıklarını tehdit edecek her gelişmeden iktidarın sorumlu olacağını belirtti.

KESK, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça derhal serbest bırakılması gerektiğini belirterek, açlık grevindeki ikilinin sağlıklarını tehdit edecek her gelişmeden iktidarın sorumlu olacağını vurguladı. 

KESK yaptığı yazılı açıklamada, açlık grevindeyken tutuklanan Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in konfederasyonlarına bağlı Eğitim Sen’e üye olduklarını hatırlatarak, “Önleyici tedbir adı altında faşizmin ve örgütlü kötülüğün en katışıksız halinin bir uygulaması olarak tutuklanmışlardır. Tutuklanma gerekçeleri hukuki izahat olmayıp açıkça siyasal iktidarın, polis devletinin bir talimatı sonucu olduğunu açıklar niteliktedir” dedi. 

Açıklamada şunlar ifade edildi: “Hukuku siyasal amaçlar için bir silah olarak kullanarak, OHAL’in arkasına sığınarak, tutuklamalarla, gözaltılarla, heykellerin etrafına bariyerler kurmalarla, alan yasaklarıyla ne direniş ne de haklı, meşru mücadelemiz engellenemez. İktidar toplumsal olaylardan, tepkilerden korkuyorsa milyonları açlıkla, işsizlikle terbiye etmekten, itaat etmeye zorlamaktan vazgeçsin. OHAL kaldırılsın, KHK’larla hukuksuzca işlerinden atılan emekçiler işlerine iade edilsin. Bir kez daha Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yaşamlarına yönelik en ufak bir tehdidin sorumlusunun iktidar olacağını belirtiyoruz” (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Mayıs 2017 14:30
www.evrensel.net