Sendika ve meslek örgütleri: Tutuklama siyasi

Sendika ve meslek örgütleri: Tutuklama siyasi

Ankara'daki sendika ve meslek örgütleri açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklanmasına tepki gösterdi.

Ankara'daki sendika ve meslek örgütleri açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklanmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, tutuklanma kararının siyasi olduğu belirtilerek, ikilinin taleplerinin ivedilikle kabul edilmesi istendi. Açıklamada, Yüksel Caddesi ve İnsan Hakları Anıtı önünde devam eden polis şiddeti ve ablukası da protesto edildi. 

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklanmalarının ardından Ankara'da bulunan sendika ve meslek örgütleri yaşanan sürece ilişkin Ankara Tabip Odasında açıklama yaptı. DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, Ankara Tabip Odası, TMMOB Ankara İKK ve Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında açıklamayı KESK Ankara Şubeler Platformu dönem sözcüsü Devrim Kahraman yaptı. 

‘SUÇ ÜRETMEK YERINE HUKUKSUZLUKLARI ORTADAN KALDIRIN’

Kahraman, Gülmen ve Özakça'nın Silahlı terör örgütüne üye olmak” gerekçesiyle tutuklandıklarını belirterek, kararın siyasi olduğunu söyledi. Gülmen ve Özakça'nın KESK üyesi eğitimciler olduğunu vurgulayan Kahraman, yaptıkları eylemlerin hukuki ve meşru olduğunu kaydetti.  

Kahraman, hükümetin bu eylemleri sonlandırmayı istiyorsa eylemcilere yönelik suç üretmek yerine bu eylemlerin yapılmasına neden olan hukuksuzlukları ortadan kaldırması ve taleplerin karşılanması gerektiğini vurguladı. Emek ve meslek örgütleri olarak Türkiye'nin her ilinde yaptıkları eylemlerin meşru ve şiddet içermeyen eylemler olduğunu kaydeden Kahraman, sadece kendileri için değil toplumun geleceği için mücadele ettiklerini söyledi. 

İNSAN HAKLARI DÜŞMANLIĞININ GÖSTERGESİ...

Ankara'da Yüksel Caddesi ve İnsan Hakları Anıtı’nın polis ablukasına alınmasına da tepki gösteren Kahraman, caddede uygulanan polis şiddeti ve ablukanın insan hakları düşmanlığının bir göstergesi olduğunu vurguladı. 

Anıt önüne gelen milletvekilleri dahil herkesin polis şiddetine maruz kaldığını söyleyen Kahraman, meydanların bir an önce halka açılmasını istedi. 

Kahraman, Gülmen ve Özakça'nın taleplerinin ivedilikle kabul edilmesini ve muhalif kimlikleri nedeniyle işten atılan kamu emekçilerinin görevlerine iade edilerek OHAL'in kaldırılmasını istedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net