Torbalı Form Mukavva'da grev başladı

İzmir Torbalı'da patronların düşük zam teklifini kabul etmeyen Form Mukavva işçileri üretimi durdurarak greve çıktı.

İzmir Torbalı Ayrancılar’da bulunan Form Koruyucu Ambalaj fabrikasında işçiler, bu sabah itibari ile greve başladı. 2011 yılından beri Selülöz-İş Sendikasında örgütlü olan işçilerin, işverenle yaptıkları 3. dönem toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinden sonuç çıkmadı.

Taleplerini alamayan, fazla mesailerle boğuşan işçiler, bugün itibariyle üretimi durdurdu. Fabrikada bulunan 43 işçinin tamamının katıldığı grevin ilk gününde işçileri Selülöz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan ile Genel Başkan Yardımcısı Aydın Parlakkılıç da yalnız bırakmadı. Fabrika bahçesinde taleplerinin karşılanmaması durumunda grevi kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.

İŞTE TALEPLER

Son olarak dün işverenlerle görüştüklerini ancak bir ilerleme kat edemediklerini belirten Selülöz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan, “Fabrikada ortalama maaşlar 1500 lira. Biz 450’şer lira zam istiyoruz. İşverenler 175 liraya kadar çıktı. Ayrıca fazla mesaide yüzde 60 veriliyor. Yüzde yüz talebimiz var. İkramiye olarak da 120 gün talep ediyoruz ancak işveren bu taleplerimize yanıt vermiyor. Biz de bu yüzden greve çıktık. Grev her zaman son tercih ancak ara bir türlü bulunamadı. Fabrikada çalışan 43 işçimizin 40’ı bu sabah itibari ile greve çıktı. 3 işçimiz de yasal zorunluluk nedeniyle fabrikada. Üretim tamamen durmuş durumda” diye belirtti.

'GREV ERTELEMELERİNE KARŞIYIZ'

Kristal İş üyesi Şişecam işçilerinin grevinin ertelenmesine de tepki gösteren Alşan şunları söyledi "Cam grevinin milli güvenlikle ne alakası var. Grev ertelemelerine karşıyız. İşçilerin haklarını aramalarındaki en son silah olan grev de ortadan kaldırılıyor. Şimdi Yüksek Hakem'de bitirmek zorunda kalacaklar, anlaşma sağlayamazlarsa. Siyasi iktidar aklını başına almalı. İşçilerin önüne yeni engeller koymamalı". (İzmir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Mayıs 2017 21:12
www.evrensel.net