Soda sanayi işçileri kazandı

Soda sanayi işçileri kazandı

48 gün önce greve çıkan Kromsan, Soda ve Tuz Sanayi işçilerinin mücadelesi kazanımla sonuçlandı. Petrol-İş’in toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlayamaması üzerine greve çıktığı Kromsan, Soda ve Tuz Sanayi’de işveren geri adım attı.Petrol-İş üyesi Soda Kromsan, Soda San. ve Tuz İşletm

Petrol-İş üyesi Soda Kromsan, Soda San. ve Tuz İşletmesi işçilerinin ücretlerine ilk yıl aylık, seyyanen 213 Lira ücret zammı yapıldı. İkinci yıl ise ücretlere, enflasyon oranına 1 puan eklenerek zam yapılacak. Vardiya zammı ise saat başına 72 Kuruş oldu. Üçlü paket olarak adlandırılan sosyal haklar da 2 bin 775 liraya yükseltildi. Her üç işletmede de seyyanen yapılan zam, yüksek ücretlilerin maaşlarında enflasyon oranının altında kalırsa, bu ücretler de enflasyon oranı hesaplanarak yukarı çekilecek, enflasyonun altına düşürülmeyecek.

İşçilerin taleplerinin kabul edilmesi üzerine Petrol-İş grevi bitirdi. Grevci işçilere anlaşma hakkında bilgi veren Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, grevi başarıyla bitirdiklerini söyleyerek, “Bütün işçilerin ücretleri enflasyonun üzerinde artırıldı.Gece vardiyası farkını da artırdık” dedi.

İşçilerin kararlı tutumu sayesinde grevin başarı ile sonuçlandığını, Türkiye şartlarında iyi bir sözleşme imzaladıklarını belirten Öztaşkın, grevin 530 işçi ile başlayıp 530 işçi ile sona erdiğini, bu sayede başardıklarını kaydetti.

İşçilere verilen tüm sözlerin tutulduğunu söyleyen Öztaşkın, “156 rakamı yukarı çekilmeden masaya oturmayaız” dediklerini hatırlatarak, “Bundan sonra bu grevin nasıl biteceği nasıl bir aşamaya geleceğine biz karar vereceğiz dedik ve biz inanmayacağımız, kendimizin içine sinmeyeceği bir sözleşmenin altına imza atmayacağımızı söyledik. Alınan rakamın istenilen hedefin altında olduğu düşünülebilir ama bugün için doğru olduğuna inandığımız için bu sözleşmeyi imzaladık” dedi. (Mersin/EVRENSEL)

www.evrensel.net