Batman’da gözaltında olan Fransız gazeteci açlık grevinde

Batman’da gözaltında olan Fransız gazeteci açlık grevinde

Batman’da gözaltına alınan ve tek kişilik hücrede tutulan Fransız gazeteci Mathias Depardon, açlık grevine başladı.

Batman'da gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edilmek üzere Gaziantep Geri Gönderme Merkezi’ne konulan Fransız Fotoğrafçı Mathias Depardon açlık grevine başladı. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, uluslararası basın çalışanlarına yönelik gözaltıların diplomatik kriz yaratacak düzeye ulaştığını bildirdi.

Türkiye’de yaşayan ve National Geographic için Batman’ın Hasankeyf ilçesinde fotoğraf çeken Fransız Fotoğrafçı Mathias Depardon 17 gündür Gaziantep’teki Göç İdaresine bağlı Geri Gönderme Merkezi’nde tutuluyor. Depardon avukatı aracılığıyla açlık grevine başladığını duyurmuştu. Depardon’un avukatının diplomatik işlemler için Ankara’da temaslarını sürdürdüğü belirtildi.

DİPLOMATİK KRİZ

Depardon’un durumuyla ilgili olarak gazetemize konuşan Erol Önderoğlu, Depardon’un Pakistanlı bir mülteciyle birlikte kaldığını ve telefon etme hakkının bulunduğu belirtti. Önderoğlu, Depordan’un uzayan prosedürlere tepki göstermek için avukatı aracılığıyla açlık grevine başladığını söyledi. Uluslararası basına karşı tutumunun özellikle Gezi’den sonra diplomatik kriz yaratacak boyuta ulaştığına vurgu yapan Önderoğlu şunları söyledi: “Gazetecilerin basın kartlarının yenilenmemesi veya eleştirel haber yapması nedeniyle birdenbire göçmen, suçlu veya silahlı örgüt militanı muamelesi görmeye başladı. Türkiye’nin uluslararası medya çalışanlarıyla ilgili prosedürünü şeffaf ve özgürlükçü bir çizgiye çekmesi gerekiyor. Gezi’den bu yana uluslararası medya temsilcilerinin, karşılaştıkları muamele keyfi ve orantısız bir prosedüre işaret ediyor. Türkiye prosedürünü şeffaf ve özgürlükçü çizgiye çekerse sorunlardan ve diplomatik krizlerden arınmış oluruz. RSF olarak, Mathias, Deniz Yücel ve görevlerini yaptıkları için tutuklu bulunan gazetecilerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Mathias Depardon, Batman’da Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak Hasankeyf’in taşınacağı yeni alanda fotoğraf çektiği sırada gözaltında alındı. Batman Emniyetinde hakkında işlem yapılan Depardon, ‘Örgüt propagandası’ iddiasıyla savcılığa çıkarıldı. Serbest bırakılan Depardon, idari gözetim kararı olmamasına rağmen Gaziantep’teki Geri Gönderme Merkezi'ne götürüldü. Depardon’un iki fotoğraf makinesi ve kartlarına el konuldu. Sınır dışı edilmeyi bekleyen Depardon süren diplomatik prosedürleri protesto etmek için açlık grevi başlatmıştı. (İstanbulEVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Mayıs 2017 13:53
www.evrensel.net