Eğitim Sen Gebze Şubesi: KHK'ler gidecek, biz kalacağız!

Eğitim Sen Gebze Şubesi: KHK'ler gidecek, biz kalacağız!

Eğitim Sen Gebze Şubesi, OHAL uygulamaları ve KHK’lere karşı Gebze Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Eğitim Sen Gebze Şubesi, Olağanüstü Hal’in ilanından itibaren yüzbinlerce insanın çalışma hakkının gasp edilmesine karşı Gebze Meydanı'nda siyasi parti, ve meslek odasılarının da katılımıyla basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklaması öncesinde Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen Doç. Dr. Aynur Özuğurlu bir konuşma yaptı. Özuğurlu açıklamasında "Yıllardır görev yaptığımız üniversitelerden atıldık. Bu tasfiyelerin aslında ilk adımı idi. Bütün bir birikimi yok edecek bir hazırlık olduğu belliydi. Şimdi gelinen aşamada biliyoruz ki yüzbinlerce kamu emekçisi işsiz bırakılmış durumda. Bütün iç hukuk yollarını da kapatarak bizi açlığa ve işsizliğe mahkûm etmeye çalışıyorlar. Biz burada onurumuzu, emeğimizi ve işimizi geri istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Sinan Yücel açıklamasına İngiltere Mancherster’daki bombalı saldırıları lanetleyerek başladı. Yücel "Ülkemizde süresiz bir hal alan ve muhalif kesimlere karşı saldırıya dönüşen bir süreçten geçiyoruz. Bilimden, Barıştan ve Emekten yana olan, Akademisyenler, Sağlıkçılar, Öğretmenler Gazeteciler açığa alma ve gözaltılar ile karşı karşıya. Açlık grevinde kritik bir aşamaya gelindiğinin herkes farkında… Bütün bu gelişmelerle birlikte toplum vicdanı bugün buradadır…" diyerek OHAL’in bir an önce kaldırılması gerektiğini belirtti.

OHAL sonrası KHK ile ihraç edilen Gebze Eğitim-Sen Yöneticisi Remzi Kaya okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Hükümetin darbeciler ile mücadele etmek üzere ilan ettiği OHAL ve KHK’lar ile haklarında hiçbir somut ve hukuki delil olmayan 1542’si üyemiz toplam 105 bin kamu emekçisi işsiz bırakıldı. Bu hukuksuz uygulamalar nedeniyle 37 arkadaşımız intihara sürüklen ve birçok arkadaşımız bugün hala ağır travmalar yaşıyor…

KHK’lar ile haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen üyelerimiz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça 76 gündür açlık grevinde ve adalete zarar verecekleri için tutuklandılar.  Üyelerimizin sağlıklarından endişe ediyoruz. Arkadaşlarımız geri dönene kadar mücadele devam edecek.

Eğitim-Sen olarak talebimiz açık ve nettir! İhraç edilen tüm arkadaşlarımız işine iade edilmeli. Nuriye ve Semih bir an önce serbest bırakılmalıdır. Aksi halde gelişen tüm olumsuzluklardan ‘yaşamı ve yaşatmayı’ değil kendi siyasi çıkarını gözeten AKP hükümeti sorumlu olacaktır. AKP’nin OHAL’i işçi ve emekçiler içindir. Çocuğunun kemikleri için günlerdir açlık grevinde olan Kemal Gün içindir. Grevleri yasaklanan Şişecam işçileri içindir… Olağanüstü hal biran önce kaldırılmalı, haksızlık ve hukuksuzluklara bir an önce son verilmelidir." (Gebze/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Mayıs 2017 21:33
www.evrensel.net