Mardin'de Gökçe Beldesi, sel suları altında kaldı
Mardin'de Gökçe Beldesi, sel suları altında kaldı

Mardin'de etkili olan yağış nedeniyle Gökçe Beldesi başta olmak birçok köyde sel baskınlarına neden oldu.

Mardin merkez Artuklu ilçesinde etkili olan yağmur, Gökçe Beldesi başta olmak üzere birçok köyde sel baskınlarına neden oldu. Yoğun yağış nedeniyle belde ve bazı köylerdeki toplam 100'e yakın ev ve işyeri su ile doldu. 

Gündüz aniden bastıran aşırı yağış, sel felaketine yol açtı. Sel felaketinin en yoğun yaşandığı Artuklu ilçesine bağlı Gökçe Beldesi'nde çok sayıda ev, iş yeri ve araçlar sular altında kaldı. Sel baskını nedeniyle birçok evdeki ev eşyaları kullanılamaz hale gelirken, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ve İl Afet Müdürlüğü ekipleri, su altında kalan evlerdeki suları tahliye etmeye başladı. Ekipler sularla dolan evlerin bodrum katlarını vidanjörlerle boşaltmaya çalıştı. 

Sel suları çok sayıda tarım arazisine ve seralara da zarar verdi. Belediye yetkililerinden yardım isteyen belde sakinleri, su baskınlarının önlenmesi için beldede sağlıklı bir alt yapı çalışmasının yapılmasını, yıllar önce yapılan ve tıkalı olan rögarların temizlenerek açılmasını istedi.

Bu arada yağışla birlikte etkili olar fırtına, Kızıltepe ilçesinde birçok ağacın devrilmesine neden oldu. Devrilen bazı ağaçlar ise ev ve işyerleri ile park halindeki araçlara zarar verdi. (Mardin/DHA)

www.evrensel.net