Zarrab'ın avukatı: Türkiye’yi  temsil etmiyoruz

Zarrab'ın avukatı: Türkiye’yi  temsil etmiyoruz

ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarrab'ın avukatlarından Rudolph Giuliani ve Michael Mukasey, Türkiye ve Halkbank’ı temsil etmediklerini ileri sürdüler. 

ABD’de İran’a uygulanan ambargonun ihlali, kara para aklama, dolandırıcılık gibi çeşitli suçlamalarla tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın avukat ekibinden New York Belediyesi Eski Başkanı Rudolph Giuliani ve Eski ABD Adalet Eski Bakanı Michael Mukasey mahkemeye yeniden ifade verdi. Giuliani ve Mukasey’in noter onaylı yeminli ifadelerinde Türkiye ve Halkbank’ı temsil etmediklerini ileri sürdüler. 

Amerika’nın Sesi’ne göre (VOA) Davanın Hakimi Richard Berman, Giuliani ve Mukasey ile ilgili devam eden çıkar çatışması duruşmalarında, sorduğu sorulara savunmadan gelen yanıtların tatmin edici olmadığını belirterek, bu soruların yazılı olarak yanıtlamasına hükmetmişti. 

Bunun üzerine Mukasey, son verdiği noter onaylı yeminli ifadede bağlı bulunduğu Debevoise &Plimton şirketinin İran, Türkiye ve Halkbank’ı temsil etmediği savundu. Mukasey, şirketinin ABD Enerji Bakanlığının temsilciliğini yaptığını belirtti.

Giuliani ise noter onaylı yazılı ifadesinde, çıkar çatışması iddiasıyla davada adı geçen hissedarı olduğu Greenberg Traurig firması adına New York Güney Bölgesi’nde görülen bazı federal davalarda avukat olarak görev yaptığını belirtirken ne kendisinin ne de firmasının İran veya Halkbank’ı temsil ettiğini söyledi.

Zarrab’ın görülen davada müvekkili olduğunun belirten Giuliani, “(Ortağım) Levy ve ben, Türkiye veya ABD’yi temsil etmiyoruz. Müvekkil ve avukat arasında yükümlülüğümüz nedeniyle tüm önceliğimiz Sarrab” sözlerini kullandı. (ANKA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Reza ZarrabABD