Mersin'de Gülmen ve Özakça için 3 günlük nöbet eylemi

Mersin'de Gülmen ve Özakça için 3 günlük nöbet eylemi

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, açlık grevindeki Gülmen ve Özakça için 3 günlük nöbet eylemi başlatacaklarını duyurdu.

KHK ile ihraç edilen Semih Özakça ve Nuriye Gülmen, ‘işimi geri istiyorum’ talebiyle başlattıkları süresiz, dönüşümsüz açlık grevinin 75. Gününde, evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmasına ilişkin, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri Sağlık Emekçileri Sendikası binasında yaptıkları açıklamada ‘’Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in serbest bırakılması, taleplerinin karşılanması ve KHK’ler iptal edilsin’’ talebi ile 3 günlük Nöbet Eylemine başlayacaklarını duyurdu.

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesinde gerçekleştirilen açıklamayı platform adına Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu yaptı.

Açlık döneminde kritik bir döneme girdikleri zamanda gece baskınıyla gözaltına alınmalarının en naif tanımının ‘ işkence’ olduğunu belirten Muşlu, ‘ Kaldı ki ortada bir suç aranıyorsa, yüz binin üzerinde ki emekçinin haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilmesinde ve en temel haklarını kullanabilmelerinin fiilen engellenmesinde aranmalıdır. Bu nedenledir ki bu arkadaşlarımızın açlık grevinde olmasına dair savcılığın ‘ gezi ayaklanması ya da tekel direnişi gibi olayları tetikleyebilir’ biçimindeki tespiti, bu hukuksuzluğun ilanı olmaktadır’ diye aktardı.

Muşlu, Emek ve Demokrasi Platformu olarak belirtmez isteriz ki, sağlık durumları nedeniyle, büyük hassasiyet gösterilmesi gereken, her ay sağlık durumlarını kötüye götürebilecek bir enfeksiyonu kapabilme ihtimali olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz’ dedi.

‘Onların iradelerini yok sayabilecek, gözaltı süresince karşılaşabilecekleri her türlü olumsuz duruma dair hükümeti ve yetkilileri uyarıyoruz platformumuzun süreci yakından takip edeceğinin bilinmesini istiyoruz’ diyen Muşlu, ‘ Bu amaçla 24-25-26 Mayıs tarihlerinde Sağlık Emekçileri Sendikası Şube binasında ‘ Yaşam Hakkını Savunuyoruz. KHK’ler İptal Edilsin’ talebi ile sabah 08:00’dan akşam 20:00’a kadar gerçekleştirilecektir. Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlık biçimde devam edebilmelerinin, haksız, hukuksuz ihraç edilen herkesin görevine iade edilmesini istiyoruz’ dedi. (Mersin/EVRENSEL)

www.evrensel.net