Gülmen ve Özakça tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi

Gözaltına alınan açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça adliyeye çıkarıldı. Savcılık tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti.

Ankara’da önceki gece evlerinin kapısı kırılarak gözaltına alınan açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça adliyeye çıkarıldı. Polis, dayanışma için adliyeye gelenleri çıkarttı. Savcının kararını açıklaması beklenirken, polis Adliye önüne çıkardığı yurttaşları buradan da uzaklaştırdı. KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, savcılığın Gülmen ve Özakça'yı tutuklama istemiyle mahkemeye sevk ettiğini duyurdu.  

Açlık grevleri sürerken 21 Mayıs günü evlerinin kapısı kırılarak gözaltına alınan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, açlık grevlerinin 76. günüde Ankara Adliyesi'nde savcılığa sevk edildi. Savcılıkta Gülmen ve Özakça'nın başlattığı açlık grevi suç olarak görüldü. Savcılık açlık grevini ilgili “Söz konusu eylemin DHKP-C terör örgütü tarafından organize edildiği, masum hak arama talebinde çıkarak, terör örgütünün eleman devşirme çalışmalarına dönüştüğü, açlık grevi eyleminin ölüm orucu eylemine dönüştürülebileceği, bunun üzerine eylemcilerin olası ölümleri üzerinden terör örgütlerince ajitasyon yapılabileceği” iddiasında bulundu.

Savcılık, Gülmen ve Özakça'ya tuhaf surlar yöneltti. Özakça'ya "Gitar çalıp şarkı söylediğin bir video paylaşılmış, sen de beğenmişsin,paylaşanların örgüt üyesi olabileceğini düşündün mü?", "Masumane hak arayışı görünümündeki bu eylemlerin asıl amacı nedir?", "Ülkemiz genelinde eylem birlikteliği yaparak ülkemizde gezi türü olaylar mı başlatmak istiyorsunuz?" sorularını yöneltti.

Savcılık açlık grevindeki Gülmen ve Özakaç'yı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti.

ANNE POLİSLERE TEPKİ GÖSTERDİ

Gülmen ve Özakça'ya destek olmak için adliyeye gelenler de polis engeline takıldı. Gülmen ve Özakça'nın ifade işlemleri sürerken, önce adliye koridorları boşaltıldı daha sonra da adliye önünden kitle uzaklaştırıldı.

22 Mayıs günü Ankara Yüksel Caddesi'ndeki açlık grevcilerinin direniş alanında 14 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında Veli Saçılık da bulunuyordu. Gazetemiz baskıya girdiği saatlerde halen gözaltında olan Veli Saçılık'ın annesi Kezban Saçılık kendilerini adliyeden uzaklaştıran polislere tepki gösterdi. Anne Saçılık “Oğlumun kolunu aldınız. Daha ne istiyorsunuz. Yeter artık. Dün kafamı ezdiniz ama canım acımadı. Yeter bu yaptıklarınız. Gözaltı aracında kolu olmayan birisine biber gazı mı sıkılır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Mayıs 2017 16:58
www.evrensel.net