Üniversitenin avukatı, Rektör İbiş’in avukatı oldu

Üniversitenin avukatı, Rektör İbiş’in avukatı oldu

Rektör Erkan İbiş, üniversitenin avukatını kişisel bir tazminat davasının avukatı yaptı. 

KHK ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen öğretim üyesi Dr. Cenk Yiğiter, kendisi hakkında tazminat davası açan Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş hakkında Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanlığı’na başvurdu.

Cumhuriyet’ten Kemal Göktaş’ın haberine göre;başvuruda, Erkan İbiş’in, hakkında kişisel bir manevi tazminat davası açtığını belirten Yiğiter, Rektör İbiş’in kendi kişisel davası için, üstelik hâlâ Ankara Üniversitesi ile hukuki ilişkileri devam eden bir kişi hakkında açılmış bir kişisel davası için, Ankara Üniversitesi bünyesinde çalışan bir avukattan hizmet aldığını vurguladı. Yiğiter, “Bu durum şu soruları akla getirmektedir: Erkan İbiş, kendi kişisel davalarında hizmet aldığı bir avukatı, Ankara Üniversitesi kadrolarına mı atamıştır? Yoksa, Erkan İbiş, Ankara Üniversitesi tarafından çalıştırılan ve kamu kaynaklarıyla finanse edilen bir çalışanı kendi kişisel davaları için mi kullanmaktadır?” ifadelerini kullandı. 

‘HAKKIMDAKİ SORUŞTURMANIN TARAFSIZLIĞINDA ŞAİBE OLUŞTU’

Yiğiter, İbiş’in hakkında açtığı kişisel manevi tazminat davasında avukatının aynı zamanda Ankara Üniversitesi Hukuk Müşavirliği personeli olan Ayşe Ebru Gültekin olduğunu belirterek “Kendisinden aldığım bilgiye göre kısmi zamanlı olarak Ankara Üniversitesi’nde çalışmakta olup, dışarıdan başka işler almasında hiçbir engel olmadığı iddiasındadır. Ancak, hakkımda ceza verilmiş olan 3 soruşturma bu avukatın personeli olduğu Ankara Üniversitesi Hukuk Müşavirliğince yürütülmekte olup, hâlâ sonuçlanmamış olan 3 soruşturma da bu personelin çalıştığı birim olan Hukuk Müşavirliğince yürütülmektedir. Bu birimin benim hakkında tarafsızlıkla işlem yapması gerekirken, bu birimin bir personeli, benimle ilgili açılmış olan kişisel bir özel hukuk davasında davacı tarafın vekâletini üstlenmektedir. Bu durumda, hakkımda önceden ceza verilmiş soruşturmaların ve halihazırda sürmekte olan soruşturmaların tarafsızlıkla yürütülebileceğine ilişkin olarak açık bir şaibe meydana gelmiştir” dedi. 

Yiğiter, gerekli araştırmaların yapılarak, hem Rektör Erkan İbiş hem de avukat Ayşe Ebru Gültekin açısından, bu konuda bir karar verilmesini istedi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Mayıs 2017 11:23
www.evrensel.net