Cam işçisinin mücadele azmi bitmez

Cam işçisinin mücadele azmi bitmez

Eskişehirli cam işçileri grevlerinin yasaklanmasına Kristal-İş Eskişehir Şube binasında yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi. 

Eskişehirli cam işçileri grevlerinin yasaklanmasına Kristal-İş Eskişehir Şube binasında yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi. 

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in de destek verdiği açıklamada konuşan Şube Başkanı Erdal Akyazı, patronla anlaşamadıkları için grev kararı aldıklarını hatırlatarak “Cam işçisi milli güvenliği nasıl etkiliyor bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Bundan önceki grev yasağıyla ilgili Anayasa Mahkemesinin grevin milli güvenliği etkilemediği, hak ihlali yapıldığına dair karar almasına rağmen Bakanlar Kurulu, ülkedeki en üst mahkemenin kararına uymadı” dedi. Grev yasağı kararının altında imzası olan Eskişehir Milletvekili ve Kültür Bakanı Nabi Avcı’yı fabrikalarına çağrına Akyazı, sendika üyelerine “Hiçbir şey bitmiş değil cam işçisinin dik duruşu mücadele azmi hiç bitmez” diye seslendi. 

Açıklamanın ardından sendika binasında gazetemize konuşan bir Şişecam işçisi grev yasağı kararının 16 Mayıs’ta alındığını hatırlatarak patrona ve hükümete tepki gösterdi. 17 Mayıs’ta Kristal-İş Sendikası Merkez Yönetiminin işverene “Sırtınızı hükümete dayamayın” açıklaması yaptığını anlatan işçi, bu durumun sendikanın da yasaktan haberi olduğunu gösterdiğini söyledi. Buna rağmen geçen sürede sendikacıların hazırlık yapmamasına tepki gösteren işçi, “6 aydır üretimden gelen gücümüzü kullanabilirdik kullanmadık, daha önce 4 kere grevimiz yasaklandı, Anayasa Mahkemesi bizi haklı bulmasına rağmen sendika merkezi bir şey yapmadı” dedi. İşçi, yasaklamaya beklentilerini ise “grev, işgal, direniş” diye dile getirdi. (Eskişehir/EVRENSEL)

www.evrensel.net