Mücadeleye hazırız sendikacılardan da kararlılık bekliyoruz

Mücadeleye hazırız sendikacılardan da kararlılık bekliyoruz

Bursa Yenişehir’de bulunan ve grup sözleşmesi içinde yer alan Trakya Cam ve Anadolu Cam fabrikaları işçileri grev yasağına tepkili. 

Hakkı TALİ
Bursa

Bursa Yenişehir’de bulunan ve grup sözleşmesi içinde yer alan Trakya Cam ve Anadolu Cam fabrikaları işçileri grev yasağına tepkili. 

8 yıldır çalıştığını söyleyen bir cam işçisi, “2 dönemdir grevimiz yasaklanıyor yeter artık. Mutlaka bir şeyler yapmalıyız” dedi. Grev yasağının 16 Mayıs’ta alındığının ortaya çıktığını hatırlatan cam işçisi, patronun 16 Mayıs’tan sonra sözleşme masasına gelmediğini belirterek “Bu onların bilgisi dahilinde olduğunu gösteriyor. 17 Mayıs’ta sendika merkezi Şişecam patronunun olası grev ertelemesinden medet umması gerektiğini açıklamıştı. Eğer danışıklı bir dövüş yoksa sendikanın yaptığı açıklamanın gereğini yaparak bu ertelemeye karşı daha önceden söylediği gibi mücadele kararları açıklamalı. Bu yasaklamayı kabul etmediğini duyurmalı” diye konuştu. 

SENDİKACILARA ÇAĞRI

Grevin yasaklandığı Anadolu Cam fabrikasında çalışan bir işçi, üç yıl önce de aynı gerekçeyle grevlerinin yasaklandığını hatırlattı. İşçi şu çağrıda bulundu: “Sendika o zaman bu karara karşı mücadele etmek yerine anayasa mahkemesine grev yasağının kaldırılması ile ilgili itiraz etmişti. Yapılan mahkeme sonrası biz işçilerin lehine karar verilmişti. Yani bu yasaklamanın haksız olduğu kararı çıkmıştı. O zamandan beri biz işçiler yeni bir yasaklama karşısında mücadele etmeliyiz diye konuşuyorduk. Sendikanın bu tartışmalar karşısında yapılan toplantılarda bizzat genel başkan metal işçileri gibi hareket edersek kazanırız dedi. Biz işçiler olarak mücadeleye hazırız sendikacılardan da aynı kararlılığı bekliyoruz.”

2015 metal direnişini hatırlatan bir başka cam işçisi, şunları söyledi: “Bizim Renault fabrikasına göre bir dezavantajımız var o da aynı grupta olan fabrikalar farklı kentlerde. Birbirimizden haberimiz yok. Bizi bir arada tutan sendikal örgütlülük. Bu nedenle herkes sendika merkezinden adım atmasını bekliyor. Mesela biz Yenişehir işçileri olarak hareket etsek diğer fabrikalar buna dahil olur mu gibi endişelerimiz var. Bu endişe de işçinin gözünü sendika merkezine dikmesine sebep oluyor. Yani işçi beklemede. Yoksa tabanda ciddi rahatsızlıklar var, konuştuğumuz işçilerin çoğu bir şeyler yapılması gerektiğini söylüyor.”

OHAL’E KARŞI DA SES ÇIKARMALIYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden AKP Genel Başkanı olduğu kongre sonrası grev yasağının duyurulduğunu dile getiren bir başka işçi, AKP ile artık yasal grev yapılamaz hale gelindiğini belirterek “OHAL ile ülke yönetilmeye devam edecek. Buna karşı da ses çıkarmalıyız” dedi.

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Mayıs 2017 05:54
www.evrensel.net