B/S/H’de fatura  yine işçiye kesiliyor

B/S/H’de fatura yine işçiye kesiliyor

B/S/H’de, soğutucu fabrikası şefleri bazı bantların geçici olarak kaldırılacağını ve bu nedenle işten atmaların olacağını duyurdu.

Aylardır yoğun fazla mesailerle üretim yapan B/S/H’de, soğutucu fabrikası şefleri bazı bantların geçici olarak kaldırılacağını ve bu nedenle işten atmaların olacağını duyurdu. Yedek parça tedariki ve planlamada sıkıntı olduğuna dikkat çeken, 150 kadar işçinin çıkarılacağının söylendiğini aktaran işçiler, faturanın yine kendilerine kesildiğini söyledi. Fabrikada örgütlü Türk Metal ise yaşananlara sessiz. 

FATURA İŞÇİYE KESİLİYOR

Bir hafta öncesine kadar aylardır fazla mesailerle yoğun tempoda çalıştıklarını belirten bir işçi tepkisini “Öyle bir yoğun tempoda çalışıyoruz ki dönemsel hedefleri daha erken tamamlamaya zorlanıyoruz. Sürekli mesai yaptık. Bazı bantlar referandum günü dahi çalıştı. Artık yedek parça yetişmez oldu. Şimdi planlama hatasını işçiye fatura etmeye çalışıyorlar” sözleriyle dile getirdi. 

ÜCRET AZ, ÇALIŞMA KOŞULLARI ZOR

Çıkışların geçen hafta olacağını ama bir hafta ertelendiğini duyduklarını söyleyen işçiler, şeflerin bazı bantlarda bir vardiyanın kaldırılacağını söylediğini aktardı. İşçiler “Bu da çıkışların olacağı anlamına geliyor. Yaklaşık 150 işçinin çıkışı konuşuluyor. Sözleşmeliden daha çok kadrolu eski işçilerin çıkışı konuşuluyor. Artık hiç kimse kafası rahat çalışamıyor. Ücretler az, çalışma koşulları zor, kafada rahat olmayınca stres içinde çalışıyoruz” dediler. 

SÖZLEŞMEYE HAZIRLANIYORUZ

Türk Metal’den ise işçileri bilgilendirmek için bir açıklama yapılmadı. Sendikacıların daha çok eğitim adı altında otellere tatile gönderecek işçi belirleme ve kafa kola aldıkları işçiler yoluyla MESS sözleşmesi döneminde ses çıkarılmasını engellemeye çalıştığını söyleyen işçiler, “Temsilciler herkese mavi boncuk dağıtıyor. Ama ne olursa olsun sözleşme döneminde isteklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Sözleşme hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” uyarısında bulundu. (Çerkezköy/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER BSHişten atma