'Geleceğin Antalya'sı' projesinde çocuk parkına yer yok

'Geleceğin Antalya'sı' projesinde çocuk parkına yer yok

'Geleceğin Antalya'sı' projesi kapsamında Şarampol Caddesi'nde bulunan tek çocuk parkının yıkılarak yerine otopark yapılması planlanıyor.

Mahir DOĞAN
Antalya

Antalya’nın AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, Muratpaşa ilçesi Şarampol Caddesi yenileme projesi kapsamında, çevrede bulunan tek çocuk parkının yıkılarak yerine katlı otopark yapmak istemesi, çevrede oturan halkın tepkisine neden oldu.

Antalya AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ‘’Geleceğin Antalya’sını inşa etmeye başlayarak, Dünya’ya örnek olacak bir projeyi daha hayata geçiriyoruz’’ dediği projenin altından, Giritli çocuk parkının yıkılarak katlı otopark yapılması planı ortaya çıktı.

Çocuk Parkına asılan "Bu alana katlı otopark yapılacak" tabelası üzerine çevre halkı parkta toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Giritli Park'ta düzenlenen basın açıklamasını, Park içerisinde bulunan Giritliler Derneği Başkanı Ali Cem Çok yaptı. Basın açıklamasına çevre halkı, çocuklar, CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem ve CHP Murat paşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul da destek verdi.

'BİZİM ÇOCUKLARIMIZ DA BURADA OYNASIN'

Giritliler Derneği Başkanı Ali Cem Çok'un yıkıma direneceklerini vurguladığı açıklaması söyle:

"Antalya Büyükşehir Belediyesi Şarampol Caddesi üzerinde bir proje yapıyor. Bu proje kapsamında duyuyor ve görüyoruz ki çevrede tek Çocuk Parkı olan Giritliler Parkı yıkılarak yerine çok katlı bir otopark yapılmak isteniyor. Bu park çevre insanlarının ve etrafında bulunan 3 ilk öğretim okulunun tek nefes alarak oturup dinlendiği ve çocukların oyun oynadığı bir alan.

Türel'e buradan soruyorum: Yüz metre ileride yıkılan eski karakolun boş arsası var. Neden orası otopark olmuyor? Neden burası yıkılmak isteniyor?

Ben 46 yaşındayım bu alanda çocukluğumuzda bisiklet kiralar sürerdik. Burası halka mal olmuş bir alan. Burada bulunan ağaçlar bizden daha yaşlıdır. Bizler bu projenin karşısında hep beraber duracağız ve bu işe karşı çıkacağız. Burası Uganda değil, bu iş bu kadar ucuz değil.

Burada ikinci bir gezi parkı yaşanmak üzere. Buradan yetkilileri uyarıyorum. Bu işten geri dönmek zorundalar’’

Üçgen mahallesi muhtarı Osman Aykaç "Bu alan koca mahallede tek çocuk parkı buranın yıkılmasını istemiyoruz" diyerek bu uygulamadan vaz geçilmesi gerektiğini söyledi.

İlköğretim öğrencisi bir çocuk da "Biz burada oynuyoruz. Bizim de kendi anılarımız var burada. Bizler de büyüyeceğiz, bizim de çocuklarımız olacak onlar da buralarda oynasınlar. Buraları yıktırdıkları zaman ellerine ne geçecek. Sadece arabaları koyacaklar. O zaman bu parkın yerini tutacak mı? Ne geçecek ellerine?" diyerek parkın yıkılmasına tepki gösterdi.

'ANTALYA HALKINI GİRİTLİ PARK'INI KORUMAYA DAVET EDİYORUM'

CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Murat Kumbul, yaptığı açıklamada "Bu park birçok insanın doğduğundan beri oyun alanıydı. Şimdi de bu parkta çocuklarını oynatıyor ve hava almalarını sağlıyorlar. Aslında yapılmak istenen rant uğruna toplumun hafızasını silme çabasıdır. Belediyeler bir proje yaparken doğru yerleri planlayarak doğru alanları tespit etmesi lazım. Bizler bu parkın yıkılmaması için, bu ağaçların kesilmemesi için halkımızla beraber burada bekleyerek elimizden gelen her şeyi yapacağız. Antalya halkını buraya davet ediyorum. Giritli parkının korunması için öncelikle buraya gelerek parkı korumaya davet ediyorum’’ dedi. 

AĞAÇ KATLİAMI

Mahalleli emekli Öğretmen Hikmet Polat "Ben burada cadde üzerinde oturuyorum. Şarampol Caddesi'nde oturanlar kendi apartman arsalarından belediyeye park alanı için yer verdi. Sırf bu parkı kullanalım diye. Şarampol Caddesi projesi için Büyükşehir Belediyesi burada referandum yaptı. Fakat bizlere bu parkın yıkılarak otopark yapılacağı söylenmedi. Biz şarampol caddesinde yapılacak olan projeye referandumda 'evet' dedik, otoparka değil. Burada yapılmak istenen ağaç katliamıdır’’ dedi.

Altı ve üç yaşındaki iki çocuğuyla birlikte parka gelerek bu alanı savunacağını anlatan Dilek Çeler ise "Ben bu mahallede oturuyorum. Bu parkı kullanıyorum küçük oğlum buranın yıkılacağını duyunca hüngür hüngür ağlamaya başladı. Ben çocuklarım için varım. Onlar buralarda oynayamayacaksa ben ne yapayım böyle mahalleyi. Zaten taş binaların arasına sıkışmış durumdayız. Burayı sadece çocuklar değil büyüklerde kullanıyor. Burada insanlar çocuklarıyla masalarda piknik yapıyor’’ dedi.

Mahalle halkı aralarında bir komite kurup gece ve gündüz park içinde nöbet eylemine başlayacaklarını açıkladı. Mahalleli ayrıca Antalya halkını mücadelelerinde kendilerine destek vermeye çağırdı.

www.evrensel.net