Dışişleri'nden ABD'ye yazılı ve sözlü protesto

Dışişleri'nden ABD'ye yazılı ve sözlü protesto

ABD Ankara Büyükelçisi, Erdoğan'ın ziyareti sırasında yaşanan saldırıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Sözlü ve yazılı protestoda bulunuldu.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyareti sırasında Türk Büyükelçilik konutu önündeki saldırıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı. Bass'e sözlü ve yazılı proteso verildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta Washington'u ziyareti sırasında, Büyükelçilik Kançılaryası önünde ABD güvenlik personelinin Sayın Bakanımızın yakın koruma ekibine karşı yerleşik diplomatik kural ve teamüller hilafına sergilemiş oldukları profesyonelliğe aykırı saldırgan davranışlar bugün Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi nezdinde sözlü ve yazılı olarak protesto edilmiş, ABD makamlarının bu olayı soruşturması ve gerekli açıklamanın tarafımıza yapılması resmen talep edilmiştir."

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da, Washington'da Erdoğan'ı protesto edenlere yönelik saldırıya tepki göstererek "Türk Büyükelçiliği'nde yaşananlardan dolayı dehşete düştüğümüzü kendilerine ilettik" demişti. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Mayıs 2017 16:16
www.evrensel.net
ETİKETLER ABD