Şırnak Vali Yardımcısının fotoğrafı Başbakan’a soruldu

Şırnak Vali Yardımcısının fotoğrafı Başbakan’a soruldu

Yasak döneminde Şırnak Vali Yardımcısı Ali Arıkan'ın yakılmış bir evde gözlüğüyle ile kentteki enkaza bakarken çekildiği fotoğraf Başbakan'a soruldu.

Şırnak Vali Yardımcısı Ali Arıkan'ın sosyal medya hesabında yanmış bir evden kentteki enkaza yüzünü çevirip paylaştığı fotoğraf, Başbakan Binali Yıldırım’a soruldu. 

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, yasak döneminde yakılmış bir evde, güneş gözlüğüyle pencereden kentteki enkaza bakan Vali Yardımcısı Ali Arıkan’ın sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğrafı Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Aycan’ın Meclis Başkanlığı’na sunduğu ve Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şu şekilde: 

“*Şırnak Vali Yardımcısı Ali Arıkan’ın kişisel sosyal medya hesabından paylaşım yaptığı ve ciddi tepkilere neden olan söz konusu fotoğrafı nasıl açıklıyorsunuz? 

*Arıkan’ın Şırnak halkına yönelik kamuoyunda da olumsuz tepkilere neden olan kaba ve incitici ifade ve davranışlarına ilişkin kamuoyu vicdanını rahatlatma adına her hangi bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

*Arıkan, Şırnak halkına yönelik kaba ve incitici davranışlarda bulunma ve Şırnak halkının iradesiyle alay etme yetkisini kim veya kimlerden almaktadır?

*Arıkan’ın ciddi tepkilere neden olan söz konusu fotoğraf paylaşımı devletin gücünü gösterme yöntemlerinden biri midir?

*Şırnak Vali yardımcısı Ali Arıkan’a Şırnak halkına yönelik kullandığı ifadeler ve kaba ve incitici davranışları nedeniyle herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Eğer başlatılmadıysa Arıkan’ın Şırnak halkına yönelik kaba ve incitici davranışlarının kanıksanıp sahiplenildiği algısını oluşturacaktır. Oluşacak bu algıyı tersine çevirmek adına bakanlık olarak herhangi bir girişimiz olacak mı?

*Sokağa çıkma yasakları döneminde, insanlığa karşı suçlar, İşkence, TCK-122 nefret ve ayrımcılık, kişinin hatırasına hakaret, Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, Görevi kötüye kullanma kanun hükümleri uyarınca hakkında dava veya soruşturma açılan kaç güvenlik gücü mensubu ve kamu personeli bulunmaktadır?” (HABER MERKEZİ)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Mayıs 2017 16:17
www.evrensel.net