WikiLeaks: CIA, tüm Windows sürümlerini kontrol ediyor

WikiLeaks: CIA, tüm Windows sürümlerini kontrol ediyor

WikiLeaks, CIA'in Athena isimli casus yazılımla tüm Windows sürümlerini izleyebildiğini ve verileri yedekleyebildiğini açıkladı.

WikiLeaks’in yaptığı son açıklamalara göre CIA, Athena isimli casus yazılım ile herhangi bir Windows sürümünü kolayca izleyip kontrol altına alabiliyor. İddialara göre yazılım CIA bu yazılım üzerinde uzun süredir çalışıyor. Athena, Windows XP'den Windows 10’a kadar bütün sürümlerin bütün versiyonunda etkili olabiliyor.

WikiLeaks, Athena'ya ilişkin yaptığı yazılımın yerel dosyalara yerleşebildiğini belirtti. Açıklama şöyle devam ediyor:

"Bu durum, CIA'nin herhangi bir Windows sisteminin tam kontrolüne sahip olabileceği, hedef bilgisayardan herhangi bir veriyi alıp kendi sunucularına yükleyebileceği anlamına geliyor.

Kötücül yazılım projesi Athena, adını Ağustos 2015'te aldı. Aynı yıl CIA'nin Temmuz ayında Windows 10'u piyasaya sürdükten sadece bir ay sonra, bu şekilde genişletildiği ve yeteneklerinin arttırıldığı iddiası var. Üstelik daha en baştan varlığını korumak için antivirüs yazılımlarını bypass ediyor.

Athena, Windows 7 ve 8’de 'netsvcs' adıyla, Windows 8.1 ve 10’da ise 'NetworkService' adıyla çalışıyor. Yazılım birini devre dışı bıraksanız dahi diğer isimle görevine devam ediyor. Bilgisayara hakim olmayan kullanıcıların sistem verimliliği açısından bu hizmetleri kapatması önerilmiyor." (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Softpedia

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Mayıs 2017 15:42
www.evrensel.net
ETİKETLER CIAAthenaWindows